Chcete si letos místo drahých služeb naštípání a dovozu dřeva nachystat polínka na zimu sami? To je dobře. Fyzická práce a pobyt na čerstvém vzduchu každému jen prospěje. Ale pamatujte, že sekeru je třeba zvolit, ostřit a používat chytře. Jinak vás čekají galeje.
A topůrko za tolar?
Sekera je za dva zlatý a topůrko za tolar, jak se zpívá ve známé lidové písničce. Na kolik vás topůrko vyjde je asi jedno, ale při výběru pamatujte na jeho adekvátní délku. Topůrko by mělo být stejně dlouhé jako vaše paže. S kratším to zvládnete taky, s delším v žádném případě.
Jak odhadnout hmotnost sekery?
Ideální hmotnost se pohybuje od 0,9 do 1,3 kg. Tak akorát těžkou sekeru poznáte podle toho, že když ji pohybem zápěstí a zároveň lokte zvednete, nepůsobí vám pohyb námahu.
Záleží i na dřevě
Pro tvrdší typy dřeva (buk, dub) je vhodná sekera s delším topůrkem a širším ostřím, na měkčí dřevo (smrk, borovice) postačí i menší sekyrka s úzkým ostřím.
Druhy seker
- Štípací sekery. Mají těžší kovovou část. Rozhodující je síla úderu, slouží k naštípání palivového dřeva. Patří mezi ně i tzv. kalač, který je těžký a dřevo rozsekne prakticky jen svou vlastní váhou.
- Univerzální. Jsou o něco lehčí a menší než štípací. Zvládnou zpracovat střední a menší špalky.
- Sekery na třísky. Jsou dlouhé 30 – 40 cm a vhodné pouze pro štípání třísek.
Jak se o sekeru starat?
Sekeru je třeba po každém štípání osušit, očistit, nasadit na ni kryt a uložit ji do dílny, kůlny nebo garáže. Nezapomínejte ani na pravidelné broušení. Tím si ušetříte spoustu námahy.
Pár zajímavostí o sekerách
- Většinou jsou topůrka vyrobena ze dřeva, protože dřevo je dlouhodobě dostupné, flexibilní a pohltí dopad úderu. Nejčastěji se používá dřevo ořechovce (hickory). Ale setkat se můžete i s plastovými topůrky. Těch se také nemusíte bát, kombinují v sobě nylon a skelná vlákna, čímž zajišťují dostatečnou tvrdost i flexibilitu.
- V případě nouze můžete sekeru otočit o 180° a použít rovnou část její kovové hlavy jako kladívko.
- Možná jste narazili na nabarvené sekery. To se dělá hned z několika důvodů. Prvním z nich je bezpečnost, aby sekeru nikdo nepřehlédl, druhým udržitelnost. Nabarvený kov méně koroduje a nabarvené topůrko také mívá delší životnost.
Foto: Shutterstock, zdroj: Ceskykutil, dTest, Drevostavitel