Malíři, dekoratéři i architekti využívají bílou barvu k rozjasnění tmavých prostorů i k vyzdvihnutí ostatních barev. Bílá je v interiérové výmalbě nejvyužívanější barvou vůbec. Nelze však přijít do obchodu a říct, že chcete bílou, protože tato jemná, vzdušná a čistá barva existuje v mnoha odstínech i provedeních. Jak vybrat tu správnou, aby odpovídala charakteru vašeho bytu a hodila se k ostatním barvám?
Použití vícero odstínů dodá místnosti hloubku
Výběr správného odstínu může být docela oříšek. Od krémové bílé až po jemně šedou existuje velká škála odstínů s různými podtóny, které vytvářejí dominantní vzhled místnosti. Odstín lze někdy dokonce odhalit až po aplikaci na stěnu, protože se mění v souvislosti s denním či umělým světlem i v kooperaci s dalším vybavením místnosti.
Při výběru je proto ideální nejdříve ozkoušet malý vzorek a třeba i tři dny jej pozorovat, jak na zdi vypadá, jak se mění v průběhu dne nebo při změnách počasí a podobně. Podle interiérových návrhářů je vhodné vždy použít alespoň dva odstíny. Pokud bude celá místnost vymalována jen jednou barvou, prostor může působit ploše a nevýrazně. Na strop se proto doporučují světlejší a zářivější odstíny k získání dojmu výšky, na stěny pak více pigmentované odstíny.
Při samotné aplikaci barvy je zapotřebí využít podkladovou vrstvu a alespoň dva nátěry. Oblíbenou volbou jsou matné barvy, které dokážou schovat mnoho vad a nerovností, jak na zdi, tak na stropě. Lesklejší barvy pak vypadají skvěle na dřevěném obložení, lištách či dveřích.
Záleží i na orientaci místnosti dle světových stran
Bílá může mít nádech do modra, šeda, žluta i červena, některá však může být zbavena veškerého pigmentu. Takováto čistá bílá se hodí do malých místností, kde dokáže odrážet veškeré světlo. Tmavší odstíny bílé světlo spíše absorbují.
Pokojům, kde je hodně světla, svědčí chladné odstíny bílé s modrým, fialovým, šedým nebo zeleným pigmentem. Obvykle to bývají pokoje orientované na jih. Místnosti orientované na sever jsou zase vhodné pro teplejší odstíny bílé se žlutými, červenými nebo hnědými pigmenty. Podobné je to i s prostory orientovanými na východ či západ, kde se světlo nejvíce mění během dne. V takových pokojích se určitě vyplatí odstín nejprve vyzkoušet.
Podtóny je pak třeba vybírat i vzhledem k ostatním dominujícím barvám, ať už se jedná o tapety, výmalbu či nábytek. Jste fanoušky bílé klasiky i vy?