Máme tu sezónu sběru hub. Spousta lidí se žene do lesů a snaží se sbírat co to jde. Jenže sběr hub v lese nemusí být vždy jen bezpečný. Můžete se dost snadno splést. A to například v žampionech a jiných druzích žampionů, které jedlé moc nejsou a mohou způsobit zdravotní potíže. Jaké to jsou, to si povíme v následujících řádcích.
Jsou podobné žampionům
Žampiony dnes můžeme najít dokonce i na zahradě, v lese nebo taky u cesty. Ovšem neměli bychom být tak chtiví a měli bychom si ověřit, zda to opravdu žampiony jedlé jsou. Například takový žampion zápašný je houba, která Vám úplně dobře neudělá. Je to totiž houba pečárková, která roste všude po celý rok. Objevíte ji tedy nejvíce od května do listopadu. Objevuje se však úplně všude, takže si ji můžete často splést. Hodně Vám však může pomocí, že roste ve skupinkách a případně vytvoří čarodějné kruhy nejčastěji ve městských parcích. Zde však mnoho lidí houby nesbírá, a to hlavně z důvodu, že tam vykonávají svou potřebu pejsci.
Žampion zápašný způsobí nepříjemné potíže
Co vlastně víme o žampionu zápašném. Tento druh žampionu má matný a také velice hladký klobouk. Tento klobouk má bílou někdy i krémovou barvu. Velikostně je klobouček velký 5 – 15 cm. Pokud se podíváme pozorněji na klobouk tak uvidíme, že má kuželovitý tvar a uprostřed je plochá část. Jestliže je houba ještě malá a mladá, tak je klobouček uzavřený a ve tvaru válce. Jestliže se podívám pod klobouček, uvidíme, že má barvu růžovou. Čím je tento žampion starší, tím má tmavší barvu. Prstenec je kolem houby blanitý.
Dobrou zkouškou, zda je žampion jedlý, je lehce dloubnout do klobouku a místo po dloubnutí rychle zežloutne. Když ještě chvíli počkáte, tak se dloubnutí začne měnit do šedé barvy a v konečné fázi se vrátí opět ke své barvě. A to je odlišení od jedlých žampionů. Ty po poškození nemění barvu.
Pozor i na další jedovaté druhy
Bohužel v lese nejsou jen tyto nejedlé žampiony. Je třeba si dávat pozor také na jiné druhy hub. Například typickou jedovatou houbou je pečárka Pilátova. Najdete však v lese například i pečárku perličkovou. Když jsou tyto houby mladé, snadno si je spletete s jinými houbami. Pozor si však dejte i na jiné smrtelně jedovaté houby. Například taková muchomůrka zelená se může snadno splést s jedlou muchomůrkou růžovkou (neboli masákem).
Foto: Shutterstock, zdroj: Living.iprima, Discoverwildlife