Na trhu existuje nepřeberné množství druhů spotřebičů a každý nabízí nespočet programů pro správné mytí nebo praní. Součástí nabídky jsou také EKO programy, které jsou šetrnější a uspoří vám peníze.
EKO program v koupelně i v kuchyni
Pokud ještě nemáte myčku, určitě si jí pořiďte. S ní spotřebujete až 9 x méně vody než u klasického ručního mytí. Součástí volitelných programů je program EKO. Díky němu spotřebujete méně vody i méně elektrické energie. Nádobí se myje o poznání déle, ale ušetříte.
Jste při praní zvyklí nastavit program na 60 ° C? Ano říká se, že na odolné skvrny je teplejší voda lepší, ale pokud jde o nošením běžně znečištěné prádlo stačí nastavit program na 30 °C. Voda je sice chladnější, ale tím, že program pere déle, je výsledek stejný jako při praní na více stupňů. Když pereme na vyšší teplotu většina energie se nejvíce spotřebuje při samotném ohřevu vody.
Nejlepší je nastavit si prací cyklus ráno přec odchodem do práce nebo večer před spaním. Potom stačí jen prádlo vyndat ven a pověsit nebo přesunout do sušičky.
EKO sušení prádla
Sušičky byly mnoho let považovány za žrouty energie. S příchodem tepelných čerpadel zabudovaných do spotřebičů se dostaly rázem do úspornějších typů spotřebičů.
Tepelné čerpadlo využívá teplo, které vzniklo při sušení a ohřívá jím studený vzduch. U sušiček s topným tělesem uniká teplo ven. S integrovaným čerpadlem se teplo udrží a nemusí se vzduch průběžně ohřívat. Tím ušetříte znatelné množství energie. Sušičky jsou sice dražší, ale po velmi krátké době se vám investice vrátí.
Čidlo ukončí proces, jakmile je prádlo suché. Na ukončení nemá vliv délka nastaveného programu. Programy si navolíte jen podle druhu textilie. Dávejte pozor, abyste buben nepřeplnili. Výsledkem by bylo velmi pomačkané a nerovnoměrně usušené prádlo.
Foto: Shutterstock, zdroj: Mymoneycoach, Express