Koriandr je poměrně oblíbené koření. Získává se z rostliny Koriandr setý, ten roste ve Středomoří a je už od starověku znám a využíván jako koření, přísada do vín a likérů i k přípravě lektvarů. Přidáváme ho do masových pokrmů, polévek a omáček. Semínka mají nasládlou chuť a voní po pomerančové kůře. To je klasický koriandr, jak ho známe. Ale věděli jste, že existuje ještě jiný, asijský, koriandr? A ten taky stojí za vyzkoušení. Můžete ho dokonce pěstovat u sebe doma.
Vietnamský koriandr
Rdesno vonné alias vietnamský (asijský) koriandr roste v Jižní Asii a k nám dorazil spolu s vietnamskými emigranty až v polovině 20. století. Občas se mu přezdívá pálivá máta, protože má pikantní citrusovou chuť. Je oblíben v gastronomii i léčitelství.
Na co je asijský koriandr dobrý?
Podporuje trávení, působí preventivně proti nadýmání a zácpě a může se pochlubit také protizánětlivými a antibakteriálními účinky. Výluh z koriandru pomáhá při svědění, zánětech kůže nebo akné. A podle Vietnamců, a zvláště budhistických mnichů má prý rostlina schopnost krotit sexuální touhu.
Jak se s koriandrem vaří?
Při vaření využijeme jeho čerstvé lístky podobně jako tuzemskou petržel. Dá se použít pro přípravu nudlových polévek, čerstvých salátů a také masových pokrmů. Listy společně s jídlem příliš dlouho nevaříme, přidáváme až těsně před koncem, aby nevyprchala charakteristická chuť.
Jak se o asijský koriandr starat?
Potřebuje vlhko, pravidelnou zálivku, sluneční paprsky a dobře propustnou hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Zimu venku nezvládne, proto je lepší jej pěstovat v květináči a v zimě přenést dovnitř. Když ho budete pěstovat pouze vevnitř jako klasickou pokojovou rostlinu, můžete si jeho lístků užívat po celý rok, neopadává. Při vaření jen utrhnete pár lístků a je to.
Foto: Shutterstock, zdroj: Vseokoreni.cz, Bylinkove-zahradnictvi.cz, Bonnieplants