Nastavení pračky na program rychlého praní zní lákavě nejen v případě, kdy spěcháte a potřebujete mít prádlo opravdu rychle vyprané. Pokud si ale myslíte, že díky programu rychlého nebo automatického praní ušetříte za vodu a energii, opak je pravdou. Rychlé praní také neznamená důkladné praní a opravdu znečištěné oblečení vám zcela nevypere, ani když na oblečení nastříkáte prostředek na odstranění odolných skvrn. Proto tento program využívejte jen v případě nouze, a i mírně zašpiněné prádlo perte raději na běžné programy k tomu určené.
Pozor na vlněné oblečení
Ač je často rychlé nebo automatické praní uvedeno v manuálu od vaší pračky jako vhodné pro všechny druhy textilu, raději se na to nespoléhejte. Například vlna nebo hedvábí potřebují i při praní speciální péči a nevhodně zvolený program by mohl oděvy z těchto materiálů nenávratně poškodit. Tyto materiály raději perte ručně s využitím jemných pracích prostředků nebo na speciální šetrný program, pokud jím vaše automatická pračka disponuje.
Ručníky perte raději jinak
Rychlé nebo automatické praní není vhodné ani pro praní ručníků. Rychlé praní totiž funguje na principu rychlého napouštění vody, který způsobuje, že se prádlo dobře vypere díky rychlému odmočení. U ručníků ale nastává problém. Ručníky vodu rychle nasají a stane se z nich velká koule nasáklá vodou, která naráží do stěn bubnu tak urputně, že se může dokonce stát, že zablokuje proces ždímání. Vám tak nezbyde nic jiného, než po doprání ručníky od sebe oddělit, vrátit do bubnu pračky a spustit doprovodné ždímání. Za žádnou cenu byste takto nasáklé ručníky neměli znovu prát na stejný rychlý program, jelikož by vám při opakovaném praní mohly pračku i poškodit. Tento program také z ručníků neodstraní všechny roztoče a bakterie, mohla by se vám proto při jejich dalším používání objevit alergická reakce.
Foto: Shutterstock, zdroj: TomsGuide, GoodHouseKeeping