Na pobřeží Atlantiku vyrostla chata s výhledem na moře i okolní krajinu

Za vznikem této netradiční dřevěné chaty stála touha majitele o útěk z rušných urbanizovaných částí země zpět k přírodě a mít tak možnost relaxovat uprostřed neutuchajících krás severovýchodu Kanady. O realizaci projektu se postaralo architektonické studio z New Yorku.

Chata se nachází na pozemku o rozloze téměř 1.800 m2 uprostřed romantické, ale i zároveň drsné přírody severovýchodního pobřeží ostrova Cape Breton spadající do provincie Nové Skotsko v Kanadě. Místo nabízí dostatek prostoru pro nerušené vychutnávání krás okolní krajiny, která je bohatá na rozsáhlé lesy a nádherné výhledy na Atlantický oceán, které jsou protkány magickými údolí Bretonské vysočiny.

Bretonská vysočina je bohatá na hluboké rokle lemované nebývale strmými svahy, které inspirovaly architektonické studio Omar Gandhi Architect + Design Base 8 k návrhu výškově orientované chaty. Tříposchoďová chata nabízí rovnou dvě místnosti s velkými skleněnými okny orientovanými k výhledům na okolní krajinu.

[easy-image-collage id=3600]

Netradiční charakter stavby má mnoho praktických účelů. Strmé střešní štíty velmi efektivně shazují sníh, kterého je v této části Kanady pochopitelně stále ještě dostatek. Velké prosklené plochy nabízejí přísun přirozeného denního světla v opravdu štědrém množství, zatímco malá okna orientovaná na západ umožňují přírodní osvětlení až do úplného západu slunce.

Vnější dřevěné obložení vychází z tradičního místního pojetí, takže celá stavba i přes svůj moderní design je mnoha svými prvky propojená s okolní zástavbou a nepůsobí rušivým dojmem pro místní komunitu.

Konstrukce chaty si musí poradit nejen s tuhými zimami, ale i s velmi silnými vichry a dešti, které blízký Atlantik přirozeně čas od času do okolní krajiny zavane. Chata si tak musí poradit i s častými nánosy soli, což může být pro dřevěné konstrukce bez patřičné ochrany kritické. Vzhledem k ekologickému smýšlení majitele stavby bylo nutné vynechat prezervační chemické látky k zajištění odolnosti stavby, proto přišla na řadu stavitelská důmyslnost, která využívá například principů vrstveného plechového opláštění nebo kompresních prstencových konstrukčních prvků.

Foto: Omar Gandhi Architect + Design Base 8, DoubleSpace.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!