Zahrada

Na pěstování brambor je ideální pytel. Nejvyšší úroda, jakou jste kdy měli

Brambory jsou oblíbenou přílohou, kterou lze připravovat na mnoho různých způsobů. Můžete je uvařit, upéct, zapéct, gratinovat, smažit, připravit z nich bramborovou kaši nebo šťouchané brambory. Nad domácí brambory není, ale nemusíte smutnit, pokud nevlastníte velký pozemek, na kterém byste je mohli vysázet. Brambory si totiž zvládnete vypěstovat i v pytli třeba na balkóně.

Co k pěstování brambor potřebujete

K pěstování brambor potřebujete naklíčené sadbové brambory, ideálně ranné odrůdy, kterým se v nádobách daří nejlépe. Pokud rádi experimentujete, můžete zkusit zasadit i červené odrůdy brambor. Brambory používejte kvalitní, od lokálních pěstitelů, u kterých máte jistotu, že nemají žádné nemoci. Vyhněte se použití brambor z běžných obchodních řetězců a raději zajděte do zahradnictví nebo k soukromníkům.

Jak podpořit klíčení brambor

Brambory se vysazují až po posledních květnových mrazících, protože nízké teploty by je mohly nenávratně poškodit. Sadbové brambory by měly být dány na místo s dostatkem slunečního svitu a okolní teplota by se měla pohybovat v rozmezí 15-21 °C. Jen příznivé podmínky zaručí bramborám správné klíčení. Brambory pravidelně kontrolujte a jakmile zaznamenáte měkké nebo plesnivé kusy, tak je okamžitě vyhoďte, aby se nákaza nerozšířila i na okolní brambory.

Foto: Shutterstock

Pěstování brambor v pytli

Při pěstování brambor v pytli byste měli zvolit ten, který je alespoň třicet centimetrů hluboký a čtyřicet centimetrů široký. Na dno pytle nasypte deseticentimetrovou vrstvu zeminy smíchané s kompostem. Na půdu vložte brambory naklíčenou stranou vzhůru a přikryjte je další vrstvou zeminy. Jakmile brambory začnou klíčit a klíčky dosáhnou velikosti alespoň patnáct centimetrů, tak přihrňte na brambory další vrstvu zeminy. Brambory udržujte v dostatečné vlhkosti, ale nepřelévejte je, aby nezačal hnilobný proces. K udržení vlhkosti vám poslouží i mulčování slámou. Zároveň dopřejte bramborám každý den několik hodin slunečního svitu, ale ne na přímém slunci, vyhovovat jim bude polostín.

Foto: Shutterstock, zdroj: HomesandGardens, Squiresgardencentres

Aktualizace: 30.5.2023 16:08

Daniela Vaněčková

Sdílet
Autor
Daniela Vaněčková

Novinky

Proč byste doma nikdy neměli pěstovat difenbachii

Chovat domácího mazlíčka a přitom být vášnivý botanik může být tak trochu nebezpečné. Existují totiž… Zobrazit více

6.9.2024

Naučte se pěstovat asijský koriandr. Využijete ho i v průběhu zimy

Koriandr je poměrně oblíbené koření. Získává se z rostliny Koriandr setý, ten roste ve Středomoří a… Zobrazit více

5.9.2024