Rekonstrukce bytu je často vítanou možností, jak zlepšit své podmínky bydlení, případně jak svému domovu dodat nový kabátek. Mnoho lidí se do rekonstrukce pouští z toho důvodu, že jim nevyhovuje dispoziční řešení, což bývá zvykem především u panelákových bytů.
Možná jste i vy dospěli k názoru, že vaše bydlení potřebuje změnu. Chcete se pustit do rekonstrukce panelákového bytu, ale máte strach, že něco uděláte špatně. Proto jsme pro vás připravili dnešní článek, ve kterém vám prozradíme, na co byste si měli dát pozor a čeho byste se měli vyvarovat.
Snažte se stát nohama na zemi
Vidina změny a proměny je sice lákavá, ale i přesto byste se měli snažit stát nohama pevně na zemi. Na začátku si ujasněte, co všechno bude rekonstrukce zahrnovat – jestli se bude jednat jen o drobné úpravy, nebo jestli se pustíte i do něčeho složitějšího, jako je třeba rekonstrukce elektroinstalace v panelovém bytě.
Vyhněte se finančním nedostatkům
Dalším velkým přešlapem jdou nedostatečně promyšlené finance. Stejně jako byste si měli ujasnit, kam až vaše rekonstrukce zasáhne, měli byste si spočítat, kolik peněz na všechny změny budete potřebovat. Pamatujte na finanční rezervu pro případ, že by něco nešlo přesně podle plánu, protože i to se může velmi snadno stát. Ideální je zajistit si takový rozpočet, abyste nemuseli slevovat ze svých představ, ale na druhou stranu neskončili v nepříjemné finančně tíživé situaci.
Nepřeceňujte své výkony
Jasně, pokud si člověk všechno zvládne udělat sám, ušetří slušné peníze za placení profesionálů, ale někdy je lepší uvolnit finance a zaplatit někoho, kdo svému řemeslu skutečně rozumí, nežli se pouštět do věcí, na které sami nestačíte a v tom nejhorším případě napáchat více škody než užitku. I když si možná na spoustu činností věříte, předejděte scénářům, kdy ve finále utratíte více peněz za nápravu škod než za profesionální pomoc.
Na všechno mějte smlouvu
Další velmi častý nešvar – žádné smlouvy. Ono to na první pohled vypadá, že zaplatíte méně, ale když už se chcete pouštět do rekonstrukce bytu, na všechno byste měli mít papír. A tím máme na mysli nejen materiál, ale i případné řemeslníky, které si na práci najmete.
Nešetřete na materiálu
Teď jste se možná po přečtení podnadpisu pousmáli, protože i snaha ušetřit na materiálu je typickou českou vlastností. Hodně lidí hledá co možná nejlevnější materiál, protože před sebou mají vidinu úspory peněz, často ale takto jednají na úkor kvality – a to není dobře. Rekonstrukce je investice na několik let a tyto roky by měl materiál bez problému vydržet.