Příchod jara je po náročné zimě období, na které se všichni těší. Příroda se probouzí ze zimního spánku, den se prodlužuje, ptáci zpívají, na keřích raší první zelené výhonky, a slunce začíná svítit do oken. A to je přesně ten moment, kdy sluneční paprsky upozorní na do té doby přehlížené šmouhy na oknech a hospodyňky si uvědomí, že je potřeba se na naleštění skleněných tabulí opět vrhnout.
Mytí oken si co nejvíce usnadněte
Pokud mytí oken nepatří mezi vaši nejoblíbenější domácí disciplínu, tak pro vás máme dobrou zprávu, tuto činnost lze správným postupem výrazně urychlit. Zvládnete to rychle, hravě a nemusí vás stresovat ani nečekaná návštěva tchýně, která přimhouřeným okem kontroluje čistotu vaší domácnosti. Jaká pravidla je při mytí oken potřeba dodržovat, aby se leskla?
Při mytí oken dodržujte několik zásad
Ač se zdá, že mytí oken není žádná věda, je přece jen lepší dodržovat několik pravidel, která vám práci nejen usnadní, ale ani vám ji zbytečně nepřidělávají. Okna nikdy nemyjte za mrazu, kdy vám z nich špína půjde těžce umýt, a ani v době, kdy vám do oken zpříma svítí slunce nebo je velké teplo. Voda na okně by vám totiž rychle zaschla a začaly by se vám tvořit na okně šmouhy. Okna tedy myjte v době, kdy se nacházejí ve stínu a je příznivé počasí.
Co je potřeba k mytí oken
K mytí oken si připravte kbelík s čistou vodou, čisté hadříky a stěrku. Na samotné mytí vám skvěle poslouží ocet, což je král ekologického úklidu, který v obchodě pořídíte doslova za pár korun. Ocet přidejte do kýble s vodou v poměru 1:5. Ocet působí proti nevzhledným šmouhám, odstraňuje mastné skvrny i odpuzuje nečistoty. Pokud používáte na čištění oken gumovou stěrku, tak ji po každém tahu otřete do hadříku, ať si setřené nečistoty znovu nezanesete na okno. Po vyčištění okna vyleštěte mikrotenovou utěrkou nebo novinami. Na leštění vám nečekaně poslouží i staré silonky.
Foto: Shutterstock, zdroj. pellabranch, wikiHow