Muškáty vám hravě vydrží celou zimu. Použijte metodu zaštipování

Starosti se zazimováním muškátů nemusí být až tak složité a problematické, jak se na první pohled zdá. Základem přežití pro zazimování muškátů je ochrana před extrémními teplotami a větrem.  Pro lepší růst pak přispívá pravidelné přesazování a občasné zaštipování.

Vydrží vám roky

Muškáty jsou oblíbenou květinou po celé generace, milovali je již naše babičky a jejich obliba přetrvává dodnes. Jsou hojně využívány pro ozdobu balkónů, oken, teras a samozřejmě zahrad. Je jedno bydlíte-li v rodinném domě či bytě, muškáty se dají pěstovat kdekoli. Sazenice těchto rostlin mohou kvést i několik let po sobě, jsou poměrně odolnými rostlinami a dokáží přežít bez jakéhokoli vašeho přispění. Samozřejmě s vyšší péčí výrazně přispějete k jejich růstu a bohatšímu kvetení.

Správné zaštípování

Umístění muškátu je jedním z prvních kroků, které byste měli učinit. Střídáním jejich polohy přibližně v týdenním cyklu, jste schopni vysledovat polohu, která je jejich růst nejvíce vyhovující. Pro svou ideální existenci vyžadují místo, poskytující optimální světlo a ideální teplotu. Druhým významným krokem je zaštipování, převážně na jaře, kdy se zaštipují špičky výhonů. Zaštípováním výhonů totiž přesměrováváme živiny do okvětních lístků, které jsou poté mnohem hustší, jasnější a pevnější.

Foto: Shutterstock

Jak na výměnu půdy

Sadíme-li muškáty do květináčů po více rostlinách, půda se brzy vyčerpá z živin, které obsahuje. Proto by se měla půda měnit. Dostačující výměna by mohla být zhruba každý měsíc, kdy vyměníte vrchní 3 až 4 cm. Posledním krokem kvalitního pěstování je jejich zimní přežití. Ideálním místem pro zazimování je prostor s dostatkem přirozeného světla a nižší teplotou mezi 8 °C a 12 °C. Nemáte-li k dispozici takový prostor, je lepší si na jaře pořídit nové sazenice. Špatně zazimované muškáty se na jaře těžce vzpamatovávají a málo kvetou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Masterclass, Gardeningknowhow