Možná, že jste pojem gabion v životě neslyšeli, ale stoprocentně jste nějaký už viděli. Drátěné ploty vyplněné kamením jsou k vidění čím dál častěji. Co vše jste o gabionu nevěděli a proč o něm uvažovat?
Co je gabion?
Gabiony jsou jednoduše řečeno drátěné koše naplněné kamením. Staví se z nich malé zídky, plotové sloupky, ale také velké opěrné zdi. Základem gabionu je drátěná konstrukce (z pozinkované oceli odolné proti povětrnostním vlivům) sestavená do požadovaného tvaru a následně naplněná kamením. Může jít o lámaný kámen, valouny nebo dekorační kameny. Někdo používá dokonce dřevěné špalky, cihly a další stavební odpad.
Kde se vzaly gabiony?
Ve stavebnictví. Plnily ryze praktickou funkci. Sloužily jako opěrné zdi či ochranné bariéry proti erozi. Nicméně díky své jednoduchosti, odolnosti a specifickému designu si proklestily cestu i do zahradní architektury. A pozor, nejen jako ploty.
Gabion nejen jako plot
Fantazii se meze nekladou, takže někteří nadšení zahradníci se neomezují na klasický gabionový plot, ale staví si z něj schody, stříšky, květináče, terasovité zídky, šopy, fontány, opěrné zdi pro popínavé rostliny nebo dokonce grily. Takže pokud se řadíte ke skupině obdivovatelů gabionu, rozhodně nemusíte skončit u plotu. Možností je nepřeberně.
Proč zrovna gabion?
Máme tady estetické hledisko. Někdo gabionové ploty z duše nesnáší, jinému přijdou osobité a praktické. Takže pokud vaše oko po plotu z gabionu touží, to samo o sobě je dostatečný důvod, proč si jej pořídit. Ale máme tu i další plus a tou je ekologie.
Gabion je ekologický
Konstrukce se plní přírodním materiálem, který je jak odolný, tak ekologicky šetrný. Navíc gabionový plot podporuje biodiverzitu. Do mezer mezi kameny pronikají živočichové, případně rostliny, což podporuje biodiverzitu, ekosystémy se mohou tvořit přímo na vaší zahradě. Tak přispíváte k udržitelnosti a ochraně přírody.
Foto: Shutterstock, zdroj: Stavimesidomecek, Homeincube