Kategorie Zahrada

Mini orchideje udělají velkou parádu, jejich pěstování ale není žádný med

Orchideje jistě nemusíme dlouho představovat. Jedná se o pokojové rostliny, které se velice často darují k narozeninám nebo se pořizují lidem, jež jdeme po dlouhé době navštívit. Orchideje se díky své kráse staly opravdu velice oblíbenými, bohužel mnozí lidé si je domů přinést nemohou, i kdyby chtěli. Jsou totiž poměrně vysoké a bohaté a ne všichni mají na tento typ květiny doma místo. Pro ty, kteří nemají na tradičně velkou orchidej místo, máme řešení. Existují totiž mini orchideje, které jsou dokonce krásnější a roztomilejší než jejich velké sestry.

Mini orchideje jsou v současné době hitem na trhu s květinami. Nepotřebují velké květináče, nezaberou moc místa a udělají stejně velkou parádu, jako jejich velká dvojčata. Co se však neliší, je náročnost pěstování. Ani mini orchideje není snadné pěstovat a ne každý si na pěstování orchidejí troufne.

Než přejdeme k samotnému pěstování, doporučujeme zavítat do pražské botanické zahrady, kde uvidíte nesčetné množství orchidejí. Mnozí lidé se právě zde s mini orchidejemi setkali poprvé. Miniaturních druhů se zde totiž nachází opravdu mnoho, jednotlivé druhy se však od ostatních mini druhů liší tak, že to ani lidské oko nerozpozná.

Jak pěstovat mini orchideje?

Jak již bylo zmíněno, jejich pěstování není žádný med. Milují teplé a světlé stanoviště, ale nemají v lásce přímé sluneční záření, které by je hned mohlo spálit. Pokojová teplota je vyhovující, nemusíte kvůli nim více topit. Miluj vlhký vzduch, proto pokud vlhký vzduch v domácnosti nemáte, občas je pokropte (ale jen listy!).

Co se týče substrátu, orchideje potřebují svůj vlastní substrát, který je určený jen jim. Ten ovšem na trhu najdete poměrně snadno. Až orchideje budete přesazovat, je nutné nedopustit, aby substrát vyschl! Ponořte celý květináč do vlažné vody a nechte asi hodinu stát. Kořeny změknou a substrát se částečně odmočí. Po zhruba hodině opatrně vyjměte květinu i s kořeny ze starého substrátu, ostříhejte suché a shnilé kořeny, zbylé zdravé kořeny zasypte dezinfekční látkou a jemným točivým pohybem rostlinu opatrně vložte do nového substrátu.

Po usazení do nového substrátu rostlinu zalévejte intenzivně alespoň po dobu dvou dnů, poté postupujte klasicky.

Jaké druhy mini orchidejí se nejčastěji pěstují?

Mezi nejčastěji pěstovanými mini orchidejemi najdeme například cymbidiums, oncidium nebo také cattleya či dendrobiums.

Foto: Shutterstock.com.

Aktualizace: 30.4.2020 12:29

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!

Sdílet
Autor
redakce

Novinky

Spolehlivá ochrana před hraboši zcela zdarma. Využijte PET láhve

Hraboš polní patří mezi největší škůdce v zemědělství. Každých pár let se přemnoží. Škodu dokáže napáchat… Zobrazit více

17.10.2024

Tepelné čerpadlo může být standardem i v panelovém domě

Tepelná čerpadla jsou v posledních letech v módě. Lidé bydlící v rodinných domech mohou topit a ohřívat vodu… Zobrazit více

17.10.2024