Měsíček lékařský jako univerzální lék. Je prevencí a podpůrnou léčbou při rakovině i po úrazech

Měsíček lékařský, to je jeden z dalších pokladů mezi bylinkami, protože ten, co v léčivých účincích zastane, to si zasluhuje velkou pozornost. Měsíček se využívá nejen v lékařství, ale i v kosmetice pro jeho příznivý vliv na pokožku. Z této úžasné okrasné rostlinky můžeme připravit čaj, nálev, mast, koupel, tinkturu atd.

Foto: Unsplash.com

Sbíráme květy listy i stonky

Měsíček je skutečně komplexní rostlina. Po staletí těžíme z květů, listů i stonků. To vše sbíráme jen za slunečného počasí, neboť právě v té době má měsíček největší léčebné účinky. Použít ho můžeme, stejně jako většinu bylinek, buď čerstvý, nebo sušený.

V měsíčku najdeme silice, saponiny, flavonoidy, hořčinu, kyselinu salicylovou, vitamín C, polyacetylenové sloučeniny.

Léčivé účinky

Měsíček má antiseptické, antibakteriální, hojivé a protizánětlivé účinky. Čistí krev i organismus, snižuje krevní tlak, používá se na křečové žíly, hnisavé rány, kvasinkové záněty okolo pochvy, pohmožděné svaly, bércové vředy, omrzliny, popáleniny, plísňová onemocnění, na otoky, krevní podlitiny, proleženiny, zapařeniny, omrzliny, na záněty tlustého střeva.

Foto: Unsplash.com

Rovněž je velmi dobrý na nemoci jater a žlučníku, žloutenku, na záněty močového měchýře a močových cest. Měsíček je prevencí a podpůrnou léčbou při rakovině ženských pohlavních orgánů a prsu, žaludku, jater, tlustého střeva, kůže. Rovněž uklidňuje nervy a zlepšuje činnost srdce. Výborný je na nemoci kůže, jizvy po zranění či po operaci, pihy, stařecké skvrny, svrab, bradavice, škrkavku, ale i na ostrost vidění.

Užití měsíčku

Měsíček můžeme zpracovat v několika formách:

Foto: Depositphotos.com

Měsíčková mast

Rozpustíme 1/2 kg vepřového sádla, do něho přidáme 2 hrsti čerstvých, nasekaných květů a necháme přejít varem. Poté na 12 hodin odstavíme. Sádlo znovu rozpustíme a přecedíme do sklenic, uchováváme v chladu a tmě.

Měsíčkový olej

Postupujeme stejně jako u masti, jen místo sádla použijeme ½ litru olivového či slunečnicového oleje a 3 hrsti květů měsíčku.

Čaj z měsíčku

Jednu vrchovatou lžičku zalijeme 1/4 litrem horké vody, louhujeme. Podáváme 3x denně.

Měsíčková lázeň

Polévkovou lžíci měsíčku zalijeme ½ litrem horké vody, po vylouhování omýváme tělesné partie.

Tinktura z měsíčku

Plnou hrst květů dáme do láhve a zalijeme 1 litrem pravé pálenky. Necháme 14 dní louhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20 °C.

Čerstvá šťáva z měsíčku

Listy, stonky a květy umyjeme a dáme do odstředivky, a tak získáme šťávu.


Věděli jste, že když jsou květy měsíčku po sedmé hodině ranní uzavřené, že bude ten den pršet?

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.