Mít bylinkovou zahrádku se vyplácí, a to zejména v případě, když vás trápí nemoc nebo nachlazení. Bylinky jsou první pomocí, která nijak neškodí vašemu tělu, což se třeba o lécích z farmaceutického průmyslu říct opravdu nedá. Podívejme se konkrétně na meduňku a na to, jak tuto velice oblíbenou bylinku pěstovat v květináči či na zahradě.
Pokud hovoříme o meduňce, hovoříme o vytrvalé a také léčivé bylince, kterou lze uplatnit i v kuchyni. Nejedná se o českou bylinku, jedná se o bylinku z Malé Asie. Je pro ni charakteristická její vůně, která připomíná limetu či citron.
Jak se pěstuje meduňka
Meduňka blahodárně působí na lidské zdraví, a proto pokud tak ještě nečiníte, najděte si volnou chvilku a pusťte se do jejího pěstování. Pro svůj spokojený růst potřebuje především slunné stanoviště, ale pokud budete pěstovat barevnou variaci meduňky, zvolte raději polostín, který je vhodnější alternativou.
Zmíněnou bylinku lze pěstovat jak ze sazeniček, tak ze semínek – je jen na vás, pro co se rozhodnete. V případě pěstování ze semínek se jen přesvědčte o tom, že jsou semínka opravdu kvalitní, a posléze je zasaďte do dobře propustné půdy, která bude bohatá na živiny.
Při pěstování myslete na pravidelné a dostatečné zalévání. Ideální je odstátá voda, kterou meduňka dobře snáší. Taktéž nezapomínejte na přihnojování – hnojte jednou za čtrnáct dní.
Meduňka se sklízí zásadně od jara do podzimu, v případě pěstování doma se sklízí celoročně nezávisle na počasí či ročním období.
Meduňka pro zdraví
Meduňka je bylinka, která vám uleví od mnoha zdravotních neduhů. Například zatočí s nespavostí a navodí vám naopak kvalitní, hluboký spánek, během kterého si po dlouhé době odpočinete. Kromě toho vás zbaví stresu a nahromaděného napětí, sníží vám horečku a zažene bolest hlavy. Dokáže uklidnit člověka či zmenšit bolesti během menstruace, což ocení ženy. Kromě jiného dává do pořádku tlak nebo srdeční pulz.
Foto: Unsplash.com.