Dopřávejte si pravidelně mátový čaj. Skrývá řadu pozitivních přínosů pro lidské zdraví. V těhotenství ale může uškodit

Na podzim nás přepadá téměř permanentní chuť na horké nápoje. Ideální volbou jsou pro nás bylinné čaje, které posílí imunitní systém, příjemně zahřejí a mohou mít mnoho dalších přínosů pro lidské zdraví. Skvělým podzimním spojencem se pro vás může stát mátový čaj. Jaké účinky má na organismus?

Mnoho druhů

Máta je rodem aromatických bylin. Druhů máty existuje opravdu nespočet a je rozšířena po celé Euroasii, ale také Americe či severozápadě Afriky. Setkat se u nás můžete s mátou dlouholistou, vodní, vonnou, rolní, ale i s nejrůznějšími hybridy, jako je máta peprná, huňatá, hebká atd. Narazit můžete i na mátu s vůní pomerančů, čokolády či ananasu.

Foto: Pexels.com

Významné látky

Máta jako bylina je ceněna především pro obsah silic, tříslovin, flavonoidů a fenolů. Máta je tedy léčivkou aromatickou, kterou lze používat na mnoho zdravotních neduhů. Obsahuje mentol (monoterpen), který má prospěšné účinky na lidský organismus. Máta se používá k léčebným kúrám, ale vyrábí se z ní i nejrůznější mastě, tinktury, esenciální olej, ale používá se samozřejmě i čerstvá pro své osvěžující aroma a připravit si z ní na podzim můžete také čaj. Vydestilované aromatické složky se používají pro výrobu vonných látek užívaných například v kosmetice.

Zdravotní přínos

Máta peprná má opravdu široké spektrum pozitivních přínosů pro lidské zdraví. Celkově se totiž podílí na zvýšení tělesné kondice a je nápomocná i v případech impotence či frigidity. Její účinky se však týkají i celé nervové soustavy.

Foto: Pexels.com

Trávení

Máta je známá především svými účinky trávicí trakt. Je ideální volbou při jakýchkoliv žaludečních obtížích. Pomůže ve chvílích, kdy vás trápí křeče žaludku, plynatost, kolika, onemocnění střev a pomůže také zastavit zvracení a podpořit chuť k jídlu. Tiší také bolesti při žlučových kamenech a podporuje vylučování žluče.

Zdraví úst

Mentol má lehce chladivý účinek a znecitlivuje. Máta se tak hodí k výplachům a kloktání při bolestech zubů a dásní. Čistí dutinu ústní a zpříjemňuje dech.

Pokožka

Máta se přidává také do koupele v případě, že vás trápí svědivé vyrážky či záněty kůže.

Foto: Pexels.com

Antibakteriální

Užívat mátový čaj je ideální při bolestech v krku. Má totiž antibakteriální účinky a zabraňuje tak šíření bakterií, i virů. Vhodné je užívat také esenciální olej z máty.

Mátový čaj

Mátový čaj by si měly dopřávat pravidelně osoby, které trápí problémy se zažíváním, nervovou soustavou, zdravým dutiny ústní či cítí, že na ně lidově “něco leze”. Mátový čaj si můžete připravit z máty čerstvé či nasušené. Doporučujeme si však nasbírat a nasušit mátu z vlastních zdrojů. Mátu si také můžete zkombinovat s jinými bylinami a vytvořit si bylinnou směs na usínání, proti revmatismu či na podporu správného zažívání.

POZOR: Máta by se neměla užívat během těhotenství. Snižuje také produkci mateřského mléka.