Maso lze uchovat i bez ledničky. Stačí vyzkoušet letité způsoby

Myslíme si, že jsme mnohem mnohem chytřejší než naši předkové, ale když dojde na uchování potravin, těžko bychom si bez lednice a mrazáku poradili. Jak se dá uchovat maso i mimo lednici?

Babské rady. Ocet, sůl i cibule

Jestliže potřebujete uchovat maso čerstvé a poživatelné i bez ledničky po relativně krátkou dobu (od pár hodin do pár dní), stačí se řídit moudrostí našich prababiček.

  • Čerstvé maso zabalte do utěrky namočené do octa a uložte na co nejchladnější místo (ideálně sklep, nebo komora).
  • Maso nasolte a zalijte olejem, aby bylo celé ponořené.
  • Máte-li dost cibule, pokrájejte ji na kolečka a maso s ní celé obložte. Cibule zabrání bakteriím, aby maso rychle kazily.

Pokud chcete, aby maso bez lednice vydrželo déle, bude třeba zvolit o něco náročnější metody.

Sušení masa

Maso se sušilo už ve starověku. Když zvládneme adekvátně odstranit vlhkost, získáme potravinu plnou bílkovin. Jaké maso můžu sušit? Plátky drůbežího masa, hovězího masa, mleté vařené hovězí maso i zvěřinu. Sušit můžete v různých přístrojích jako jsou horkovzdušné fritézy a dehydrátory, nejdostupnější je ale sušička potravin. Maso se suší při teplota 75 – 80 °C. Dokud není úplně suché. Trvanlivost není až tak dlouhodobá. V chladné a tmavé spíži vydrží asi měsíc. Pokud chcete, aby maso vydrželo mnohem déle, musíte lyofilizovat, tedy sušit mrazem. Maso pak vydrží až 25 let. Ale musíte ho uzavřít do vzduchotěsné nádoby a mít peněz jako šlupek, protože lyofilizátor není zrovna nejlevnější.

Foto: Shutterstock

Zavařování

V našich končinách velmi oblíbené. Jídlo totiž vydrží několik let, nemusíte ho rozmrazovat, stále máte oběd po ruce. Zavařené maso je také velice praktické, můžete ho vzít s sebou na chalupu nebo dovolenou. Jediná nevýhoda může být, že po dlouhém vaření občas dochází k mírné změně chuti a textury. Kuřecí a vepřové si svou původní chuť a svůj původní vzhled drží o něco lépe než hovězí a zvěřina.  

Existují samozřejmě další metody jako je fermentace, uzení studeným kouřem nebo nakládání masa do soli. Všechno má své výhody a nevýhody a potřebujete mít určité znalosti.

Foto: Shutterstock, zdroj: Recepty, Heritagerevived, Natureofthenorth.co, Roguepreparedness, Medium