Bydlet v panelovém domě se někomu může zdát jako pohodlné řešení. Na rozdíl od vlastníků rodinných domů nemusíte řešit topivo na topnou sezonu, nemusíte se starat o údržbu nemovitosti a jediné, co se po vás chce, je pravidelný úklid na společných chodbách. Mnoho lidí žijících v panelových bytech přitom (ne)vědomě riskuje své zdraví.
Proč tomu tak je? Podle expertů je na vině jejich nedostatečná informovanost. Lidé si často bydlení vybírají podle dispoziční velikosti nebo ceny pronájmu. Vhodné podmínky pro zdravý život přitom většina z nich vůbec neřeší.
Jaká jsou nejčastější rizika? Vlhkost i nedostatek světla
Byli jste někdy v situaci, kdy jste si vybírali bydlení? A podle čeho jste se ve finále rozhodli? Jen málokdo otevřeně přizná, že nejdůležitějším parametrem pro něho byla nízká cena nebo vyhovující dispozice daného bytu. Jsou přitom mnohem důležitější věci, o které bychom se při výběru nového bydlení měli zajímat.
Mezi nejčastější rizika, která se spojují především se staršími panelovými byty, je vysoká vlhkost. Ta může způsobit vznik plísní, lidé v domácnosti pak vdechují jejich spóry a zadělávají si na zdravotní obtíže. Dalším rizikem je nedostatek světla, které k životu potřebujeme.
Ve stěnách starších panelových bytů se mnohdy ukrývají karcinogenní látky
Obrovským rizikem, které je přitom mnohdy šikovně skryto a maskováno, je výskyt karcinogenních látek ve stěnách starších panelových bytů, u kterých neproběhla rekonstrukce. Majitelé či nájemníci panelových bytů přitom kolikrát ani netuší, že se v konstrukci jejich domova skrývá azbest. Nebezpečná karcinogenní látka.
Ve spojitosti s azbestem se nejčastěji hovoří o nádorových onemocnění plic. Největším problémem je, že azbest představuje skryté riziko, pokud nedojde k jeho “odhalení”, nemá obyvatel bytu možnost zjistit, jestli náhodou u sebe doma tuhle karcinogenní látku nevdechuje. Dlouhodobé působení azbestu však může napáchat opravdu velkou paseku.
80 milionů obyvatel žije ve zdraví ohrožujících podmínkách
Rakouský expert Peter Holzer, který působí v německém Institutu pro výzkum a inovace Fraunhofer Institut, zveřejnil výzkum, podle kterého žije na 80 milionů obyvatel Evropy ve zdraví ohrožujících podmínkách. A to je opravdu alarmující číslo!
Dodal přitom, že problémem nejsou jen nerekonstruované panelové byty, ale že se mnohá rizika vyskytují i ve starších domech a dokonce i některé novostavby. Nejčastějším následkem nevhodných podmínek pro život bývá astma, jehož léčba si poté každoročně vyžádá vysokou sumu pohybující se okolo 18 miliard Eur. Výjimkou nejsou ani nejrůznější kožní potíže, obtěžující vyrážky nebo poruchy spánku.
Na co myslet, když vybíráte nové bydlení?
Budete-li postaveni před úkol v podobě hledání nového bydlení, neměli byste se řídit pouze jeho velikostí, kupní cenou nebo částkou za měsíční pronájem, bude-li se jednat například o panelový byt.
Základem by měl být již zmíněný nedostatek světla. Nedostatek denního světla nejčastěji kompenzujeme světlem umělým v podobě osvětlení a žárovek, což ale pro naše zdraví není to nejlepší. Podle odborníků má sluneční světlo pozitivní vliv i na naši náladu, kterou žárovky rozhodně vyvolat nedokážou. Psychologové poukazují na smutný dopad nedostatku přirozeného světla, který podle nich může v krajním případě vést až k sebevraždě.
Zapomínat byste neměli ani na dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Nejenže okysličuje mozek, ale dokáže zajistit ideální podmínky pro spánek. Pravidelné a svědomité větrání zabrání vzniku plísní, udrží vlhkost domácnosti v normě, což zabrání množení bakterií a jiných škodlivin, nemluvě o tom, že díky větrání můžete dokonce ušetřit na vytápění.
Foto: Shutterstock.com.