Domácnost

Lidé si odpad většinou ucpou sami. Do dřezu vyhazují věci, které tam nepatří

Ucpaný odpad je noční můra všech. Vždy může zkomplikovat chod domácnosti a je potřeba urychleně jednat. Navíc ucpaný a neprůchodný odpad také dost zapáchá. Co dělat, aby váš odpad nebyl tak často ucpaný? Dávejte pozor, co do odpadu dáváte. Čím méně toho spláchnete do odpadních trubek, tím lépe. Jinak se jednotlivé usazeniny začnou nabalovat a problém je na světě. Co vše tedy nepatří do odpadu?

Mletá káva

Po vypití kávy vám zůstane na dně mletá káva. Tu rozhodně nevlévejte do odpadu. Kávová směs drží pohromadě a může v odpadních trubkách utvořit špunt. A jak se postupně hromadí den za dnem, tak problém narůstá. Místo vyhození do dřezu dejte přidejte kávovou sedlinu do zahrady ke květinám. Mletá káva je totiž parádní přírodní hnojivo.

Tuky

Zbytky oleje a jiných tuků rozhodně do dřezu nepatří. Mastnota je jedna z hlavních příčin, proč se tolik ucpává odpad. Správně by se měl olej nalít do nádoby a odnést do nejbližšího sběrného místa. Ale kolik lidí tohle opravdu praktikuje? Olej radši nalijte do pet lahve a vyhoďte do odpadkového koše. Ztuhlý tuk seškrábejte a také vyhoďte.

Skořápky od vajec

Skořápky se velmi dlouho ve vodě rozkládají. V odpadu můžou zůstat opravdu dlouho, nahromadit se a způsobit špunt. Dejte skořápky na kompost, nebo zapravte do hlíny k rostlinám, které mají rády vápenitou půdu.

Těsto

Lepkavé zbytky těsta na míse rozhodně do dřezu nepatří. Před mytím nádob od těsta rozhodně seškrábejte veškeré zbytky a vyhoďte do odpadkového kose. I při obalování potravin na smažení nám ulpívají na prstech směsi těsta. Dbejte na to, abyste si prsty řádně oddrolili do koše, než si ruce omyjete ve dřezu.

Foto: Shutterstock

Barvy

Zbytky použité barvy můžou způsobit permanentní zabarvení odpadu. Ale větší ohrožení může být pro podzemní vodu. Pokud vylijete velké množství barvy do odpadu, můžete tím kontaminovat podzemní vodu.

Léky

Když spláchnete určité množství léků do odpadu nebo do záchodové mísy, po čase se rozpustí. Problém je, že tyto léky mohou kontaminovat vodu. Nepoužité léčivo proto nejlépe vraťte do lékárny.

Foto: Shutterstock, zdroj: TheSpruce

Aktualizace: 30.8.2022 13:40

Lucie Drahokoupilová

Sdílet
Autor
Lucie Drahokoupilová

Novinky

Soused si nařídil kameru přímo na náš dům. Dá se s tím něco dělat?

Sousedské soužití často není jednoduché. Přesahující větve stromů, štěkající pes, nevychované děti, záliba v hlasitých hobby… Zobrazit více

18.9.2024

Na zahradě nemusíte mít trávník. Existují skvělé způsoby, jak ho nahradit

Pokud toužíte po dokonalém anglickém trávníku, rozhodně si udělejte radost a vypěstujte si ho. Jen… Zobrazit více

17.9.2024