Pračka, jako každý jiný spotřebič potřebuje pravidelnou údržbu. Pokud jí dopřejeme důkladné čištění, odmění se nám delší životností a voňavým vypraným prádlem. Nejen, že se v pračce usazuje rez a vodní kámen, ale také se množí bakterie a plísně. Z takových usazených nečistot potom pračka špatně vypere prádlo nebo vznikne porucha. Pojďme se podívat, která místa jsou na pračce kritická pro usazování nečistot!
Nezapomínejte na těsnění kolem pračky
Právě v těsnění, které je kolem pračky se usazuje velké množství nečistot. Jedná se zejména o chlupy, vlákna z oblečení, ale také zapomenutý papírový kapesník v kapse kalhot. Těsnění je z gumy a často bývá po praní vlhké a usazuje se voda. Tím se mohou množit bakterie a plísně.
K vyčištění vám bude stačit houbička namočená do octa. Vydrhněte místa v těsnění. Díky octu se zbavíte jak bakterií, tak nepříjemného zápachu.
Zkontrolujte filtr pračky
Než otevřete filtr odpadu, dejte si pod pračku nějaký ručník, který odsaje vytékající vodu. Jakmile totiž otevřete místo, kde se nachází filtr, vyteče nahromaděná voda. Potom odstraňte vše co se v prostoru zachytilo. Dost často se jedná právě o textilní vlákna nebo chlupy od domácích mazlíčků, které ulpěly na oblečení.
Někdy se stává, že pračka kvůli zanesenému filtru přestane ždímat. Pokud se vám tohle občas stane a uvažujete o opraváři, nejprve zkontrolujte, jestli se jen nenahromadilo velké množství nečistot.
Nezapomeňte na sítko v hadici pračky
Pokud chcete opravdu dokonale vyčistit všechna místa v pračce, nezapomeňte ani na jemné síto, které se nachází v přívodní hadici k pračce. Vypněte přívod vody k pračce. Tam kde se hadice napojuje k pračce najdete jemné sítko. V něm se usazují drobné nečistoty. Jemně je odstraňte a ponořte na pár minut konec hadice i se sítkem do nádobky s octem.
Pravidelně čistěte buben pračky
Při každém praní můžete do zásobníku přidávat čisticí prostředek přímo určený pro pračky. Nebo jděte přírodní cestou a dejte šanci octu se sodou. Tato kombinace je stálicí v odstraňování i velmi zašlých nečistot.
Nalijte ocet do zásobníku a asi půl kg jedlé sody nasypte do bubnu. Zvolte program s nejvyšší teplotou vody. Než začne pračka s mácháním, zastavte ručně program a nechte takto stát přes noc, aby roztok působil. Další den cyklus praní dokončete.
Čistění zásobníku
V přihrádce na prací prášek a aviváž se usazují zbytky prášku a tekutiny. Množí se bakterie, vodní kámen a plíseň. Pravidelně zásobník čistěte. Stačí ponořit jej do roztoku octa s jedlou sodou. Nechat chvilku působit a zbytky nečistot pak vydrhnout kartáčkem na zuby.
Po každém praní nechte zásobník pootevřený, aby stihl vyschnout.
Foto: Shutterstock, zdroj: Architecturaldigest, BHG