Kromě máty a meduňky se vyplatí v bylinkové zahrádce pěstovat také levanduli. Jedná se o léčivou aromatickou rostlinku, kterou není třeba dlouze představovat, jelikož si ji každý vybaví. Co si však každý neuvědomí, je to, jak ji pěstovat. Prozraďme si, jak pěstovat fialově zbarvenou bylinku, která je nejen prospěšná pro zdraví, ale také i tím, že odpuzuje otravný hmyz.
Pěstujeme levanduli ze semínek
Levanduli je možné pěstovat dvěma způsoby, a sice ze semínek a ze sazenic. Nejdříve si prozraďme, jak bylinku pěstovat ze semínek, jelikož je to často preferovanější způsob pěstování.
Pokud se rozhodnete pro pěstování levandule ze semínek, s pěstováním začněte v únoru, nejpozději v březnu. Semínka zasaďte do substrátu, který je určen právě pro bylinky, přisypte do něj trošku písku (to doporučují zkušení zahrádkáři).
Bylinky potřebují ke svému spokojenému životu teplo. A levandule není výjimkou. Levanduli tak pěstujte na místě, kde se teplota pohybuje kolem dvaceti stupňů Celsia. Vhodné je umístění na jižně nebo východně orientovaném okně.
Pěstujeme levanduli ze sazenic
Rozhodli jste se pro pěstování levandule ze sazenic? V tom případě si dejte pozor na to, jaké sazenice kupujete. Zejména v supermarketech mnohdy narazíte na hnijící bylinky. V případě pěstování levandule ze sazenic můžete počkat se sázením až do května. Před samotnou výsadbou je zapotřebí bylinku nechat otužit, alespoň deset dní před vysazením.
Levandule pěstovaná ze sazenic vyžaduje lehčí a suchou půdu. Vhodné je umístit ji na slunné stanoviště, kde o sluneční paprsky nebude nouze. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku – zejména než rostlina zakoření je nutné rostlinu zalévat pravidelně.
Levandule a zdraví
Co všechno levandule dovede a co je tedy důvodem, proč levanduli pěstovat? Kromě toho, že zbaví kuchyni molů nebo jiného nepříjemného hmyzu, prospívá také našemu zdraví. Konkrétně bojuje s nespavostí a je účinným pomocníkem při migrénách. Také zahání chřipku, ulevuje od astmatu, zbavuje člověka jaterních a žlučníkových potíží.
Foto: Unsplash.com.