Bylinky jsou zázraky přírody, které mají tu schonost pomáhat při mnoha zdravotních problémech nebo neduzích. Pokud ve své bylinkové zahrádce ještě nemáte kontryhel, doporučujeme tuto léčivou rostlinu začít pěstovat. Kontryhel velice oblíbeným a také vítaným společníkem nejen díky svým blahodárným účinkům na zdraví, ale také díky tomu, že dokáže dlouhou dobu bohatě kvést, a to dokonce i na místech, kde řada květin nevydrží.
Kontryhel se řadí k nejspolehlivějším trvalkám vůbec. Jen málokdo ví, že je příbuzný růži nebo jahodníku, i když jako růže nebo jahodník vůbec nevypadá. Je to však opravdu tak. Nepěstujte ho ale stejně jako růži nebo zmiňovaný jahodník, jeho pěstování je krapet jiné.
Jako každá jiná bylinka potřebuje i kontryhel ke svému spokojenému životu teplo, světlo a dostatečnou zálivku. Je už pak jen na vás, jestli budete kontryhel pěstovat v řádcích nebo jestli vyplní třeba světlé prostory pod stromy nebo hluchá místa ve vaší bylinkové zahrádce. Jedná se o bylinku, která často kvete i tam, kde by jiná rostlina vůbec nekvetla.
Mnozí pěstitelé přidávají kontryhel k trvalkám na zahradě, nesází ho k bylinkám. Dělají to proto, že vědí, že kontryhel je opravdu zkušeným společníkem, který podtrhuje krásu a půvab ostatních rostlin. Přece jen on sám je zelenou, nijak výraznou rostlinou, proto se snese s jakýmikoli ostatními odstíny barev. Nejčastěji se kontryhel kombinuje s černuchou nebo pivoňkami, také je však krásný společně s nebo stračkou. Pokud byste přesto toužili po kombinaci s bylinkami, nejlépe se mu bude dařit ve společnosti šalvěje nebo levandule francouzské.
Co se týče zalévání, je to podobné jako u jiných bylinek. Bylinky nemají rády přílišné sucho, na druhou stranu nejsou zastánci ani přemokřené půdy. Tohoto pravidla se držte a každá bylinka včetně kontryhelu bude spokojeně žít svým životem.
Kontryhel není typicky česká bylinka. Doputoval k nám až z dalekého Kavkazu, kde dokonce roste naprosto přirozeně ve volné přírodě. Ve volné přírodě byste ho však našli i v Turecku. V zahraničí byste ale s označením “kontryhel” nepochodili. Jeho rodový název je Alchemilla a pod tím je v zahraničí známý. Toto jméno získal už ve středověku, kde ho alchymisté sbírali, respektive sbírali jenom rosu z jeho listů, která měla pomoct nalézt takzvaný kámen mudrců.
Pokud se pustíte do pěstování kontryhelu, pravděpodobně vás zaskočí jeho prvotní vzrůst. Musíte však chvilku počkat. Jak kontryhel roste a nabírá síly, rázem začne vypadat naprosto úchvatně. Může dorůst až do výšky čtyřiceti centimetrů čili skoro do půl metru. Jeho listy jsou velice viditelně žilnaté, čepele listů jsou krapet zoubkaté a chlupaté. I když jsou chlupaté, jsou na omak zároveň jemné jako samet, i proto se na něm udržují kapky rosy, díky kterým vypadá jako třpytící se zázrak na záhonu.
Kontryhel je známý svými mnohými léčivými účinky. Ocení ho především ženy v období menstruace, jelikož kontryhel díky stimulujícím účinkům tiší bolestivou menstruaci. Zároveň ulevuje od příznaků menopauzy, což je strašák nejedné ženy.
Kromě zmíněného je také skvělým pečovatelem o pleť. Dokáže léčit a následovně i předcházet kožním problémům, jako je akné nebo vyrážky, také dokáže léčit zranění nebo řezné rány na pokožce. Pomáhá kůži vypořádat se s píchnutím od včely či vosy a zbavuje pleť vrásek.
V lékárnách taktéž často narazíte na kontryhelový čaj. Ten se užívá zejména v případě bolesti žaludku či v případě křečí. Nebo se užívá před spaním, jelikož kontryhel je známý tím, že zlepšuje spánek a zkvalitňuje ho.
Foto: Shutterstock.com.