Pokud nebydlíte na vesnici nebo na kraji města v blízkosti lesa, ale naopak žijete poblíž silnic nebo továren, určitě se také potýkáte s nepříjemnými důsledky znečištěného ovzduší. Před znečištěním se neschováte ani doma. Při každém otevření oken a větrání k vám tento vzduch také pronikne. Následně můžete pozorovat velké nánosy prachu a dalšího znečištění na vašem nábytku. To co je očím neviditelné jsou ale usazeniny v kobercích a dalších textiliích, jako například na posteli nebo na gauči. Jak tomu účinně zabránit?
Znečištění vám může způsobit zdravotní problémy
Nánosy z venku ale nejsou jediným problémem, se kterým se u vás doma setkáváte. Divili byste se, ale chemický koktejl může vyvolat i uvolňování stopových prvků z izolačních materiálů nebo čistících prostředků. Pokud budete v takovém prostředí dlouhodobě pobývat, může se to neblaze projevit na vašem zdraví. Můžou se vám začít projevovat různé nemoci, které nebudou mít na první pohled patrnou příčinu. Zpozorněte, pokud trpíte alergií, častými bolestmi hlavy nebo únavou. Léky vám mohou sice při prvních příznacích ulevit, ale pokud neodstraníte příčinu, těchto nepříjemností se jen tak nezbavíte. Přechod na netoxickou domácnost a čistička vzduchu vám jistě uleví, ale můžete to zkusit i cestou, která vás nebude stát moc peněz.
Rostliny jako pohlcovače nečistot
Vlivy znečištěného ovzduší na lidské zdraví nedalo spát ani vědcům, kteří zkoumali, jak tyto dopady eliminovat. Během výzkumu odhalili pokojové rostliny, které dokáží likvidovat škodlivé látky a plyny, a pročisťovat tak vzduch. Takovou rostlinou je například lopatkovec, který dokáže pohltit benzen, aceton a jiné alkoholy, a tak jim zabránit v usazování ve vaší domácnosti. Tato rostlina je ovšem jedovatá, proto ji postavte mimo dosah dětí a domácích mazlíčků. Topíte v kamnech nebo krbu? V tom případě vám nesmí doma chybět břečťan, který absorbuje karcinogeny z kouře. Skvělou službu vám udělá i Kapradina ledviník ztepilý, která dokáže ze vzduchu odstranit formaldehyd a navíc funguje jako spolehlivý zvlhčovač vzduchu.
Foto: Shutterstock, zdroj: recyclemag, GardeningSoul, Parentcircle