Kuna se může dostat do vaší domácnosti mnoha způsoby. Často jí stačí i malá škvíra ve dveřích nebo pootevřené okno. Její přítomnost pak zaznamenáte poničeným nábytkem, zapáchajícími výkaly nebo hlukem ve večerních hodinách. Abyste se jí však zbavili, nemusíte nutně volat drahé odborníky. Pomoci vám dokáže rozmístění výrazných vůní po místnostech nebo zvířecí chlupy.
Kuny v domácnosti
S příchodem zimy začínají kuny hledat bezpečná zázemí, kde přečkávají chladné večery až do jarních měsíců. Většinou však míří právě na půdy baráků nebo do jiných zákoutí domácnosti, ze kterých si posléze dělají útočiště. Dovnitř se přitom mohou dostat velmi snadno a bez jakéhokoli povšimnutí. Stačí jim totiž i sebemenší škvíra, takže mnohdy nepomůže ani zabednění všech větších otvorů. Pokud byste si všimli její přítomnosti, je dobré jednat co nejdříve.
Pomohou silné vůně a nízké frekvence
Kuny jsou známé především svou citlivostí na různé vůně. Pokud tedy víte, kde se nejčastěji pohybují, zkuste do daných míst položit naftalín či tablety s chlorem. Jakmile tyto prostředky ucítí, okamžitě se vydají hledat jiné zázemí. Podobně vám také pomůže levandule, která mimo jiné osvěží zatuchlé prostory a podpoří kvalitu ovzduší v domě.
V případě, že by vám použití silného aroma nepomohlo, můžete se obrátit na zařízení vydávající nízké frekvence. Ty totiž nemůže kuna vystát a člověk je prakticky nezaznamená. Stejně tak nemají rády pach živočišných chlupů, například lišek, psů nebo i člověka. Poslední metodou, na kterou se můžete obrátit, je použití pastiček na kuny. Jejich aplikace však vyžaduje mnoho trpělivosti a následný úklid.
Foto: Freepik, zdroj: termPIR, superexpel