Často panuje mylný názor, že rozdíl mezi družstevním bytem a bytem v osobním vlastnictví není téměř žádný. Nebo že vlastnictví družstevního bytu je mnohem výhodnější, než kupovat byt do tzv. osobka. Pozor ale na některá úskalí, která koupě družstevního bytu obnáší.
Družstevní byt není nikdy váš
Koupě družstevního bytu vás jistě vyjde o něco levněji, než nákup bytu do osobního vlastnictví. Úskalí tkví v tom, že pokud nemáte na koupi bytu dostatek financí, zažádat si o hypotéku se vám nemusí povést nebo budete platit nevýhodné úroky. Je to z toho důvodu, že koupí družstevního bytu nikdy nekupujete byt do osobního vlastnictví. Kupujete si pouze nájemní podíl v družstvu, což znamená, že byt fakticky není váš a nemůžete si s ním nakládat, jak uznáte za vhodné.
To můžete pocítit, pokud byste třeba chtěli byt pronajímat, což vám musí družstvo odsouhlasit a za tento souhlas si většinou i rádi něco naúčtují. Výhodou naopak je, že při koupi družstevního bytu se neplatí daň z nabytí nemovité věci a tudíž se vás netýká ani každoroční daň z nemovitosti.
Na co si dát před koupí družstevního bytu pozor
Před pořízením bytu mějte na mysli, že při převodu družstevního podílu na vás přejdou spolu s členským podílem v družstvu i případné dluhy. Proto před podpisem smlouvy a převodu peněz si od družstva vyžádejte potvrzení o výši závazků, které se váží k bytu. Počítejte také s tím, že v družstevním bytě platíte nejen nájem, fond oprav, ale případně také splácení anuity. Anuita je nesplacený dluh, neboli neuhrazená část úvěru spojená s výstavbou celého bytového domu.
Před pořízením družstevního bytu si také přečtěte pozorně stanovy družstva, které upravují práva a povinnosti jeho členů. Neváhejte se pro objasnění výkladu ani obrátit na právníka. Mohlo by vás jinak nepříjemně překvapit, že například pro převod vlastnického práva k družstevním bytům je nutný souhlas všech členů družstva.
Foto: Shutterstock, zdroj: E15