Kaly jsou květiny, z nichž se velice často vážou kytice na svatbu. To však neznamená, že se s nimi setkáte jen na svatbě. Můžete si je pěstovat doma nebo taky na zahradě – třeba u zahradního jezírka.
V současné době se o kaly zajímá nejeden člověk. Je to především proto, že jsou opravdu krásné a že kvetou skutečně i v zimě. Sice ne všechny druhy, ale některé druhy rostou opravdu i při pěti stupních Celsia. I když mnozí pěstitelé mají kaly zafixované jako bílé květiny, mají mnoho barev a krásně rozzáří každou domácnost i každou zahradu. Podívejme se na to, jak je pěstovat.
Kornoutice – i tak se jim přezdívá. Jedná se o nádherné, velké bílé květy, které naprosto fantasticky voní. Květ květiny trochu připomíná trubici, která se rozevírá. Jak již bylo zmíněno, existuje mnoho druhů. Některé rostou i během zimy, jiné jsou typicky letní květiny.
Bílé kaly se pěstují nejčastěji
Mezi nejvíce pěstované kaly patří rozhodně bílé kaly, které jsou poměrně robustní. Samotné květy mohou mít až dvacet centimetrů! V přírodě bychom se s nimi setkali zejména v jižní Africe, kde rostou hlavně na bažinatých stanovištích. Jsou typickým příkladem kal, které kvetou v zimě. V době jejich kvetení je totiž v Africe léto, to však znamená, že u nás je chladná zima.
Bílým kalám se daří nejlépe v bytech o teplotě patnácti stupňů Celsia, rostou však i při šesti stupních Celsia. Ideální je pro ně středně těžký substrát skládající se z písku a zeminy. Kaly milují bohatou zálivku, zejména bílé kaly potřebují mít stále v misce zhruba dva centimetry vody.
Pěstujeme letní kaly
Pokud chcete svou letní zahradu oživit krásnými květinami, zvolte právě kaly. Jedná se třeba o druhy Zantedeschia albomaculata nebo Zantedeschia jucunda, které krásně rostou právě v létě. Jejich vegetační období se našim klimatickým podmínkám krásně přizpůsobilo, tudíž lze říct, že zima je pro ně synonymem klidu a odpočinku.
Jestli se rozhodnete letní kaly pěstovat doma, ideální je pěstovat je na slunném stanovišti. Na záhonu však kvetou bohatěji. Letní kaly vyžadují propustnou zeminu, dostatek vláhy je velice důležitý stejně jako pravidelné hnojení. V době klidu se omezuje zálivka. Přicházející dobu klidu poznáte díky sesychajícím listům.