Přejete si mít kolem domu krásnou, barevnou zahradu? V takovém případě nesázejte na břečťany nebo bylinky, ty vám nerozkvetou do barev duhy. Raději vsaďte na pestrobarevné jiřiny, na které je radost pohledět. Sice se jedná o tradiční květiny, které pěstují tisícovky zahrádkářů, ale pravdou je, že jiřiny mají nesčetně mnoho tváří. Jaký druh si vypěstujete na své zahradě vy?
Jiřiny se dají považovat za klasiku českých zahrad. Našli byste ji vysázenou v mnoha záhonech. Jak ale bylo zmíněno, jiřiny jsou květiny, které mají mnoho podob. Může se tak klidně stát, že vypěstujete takové květy, které na jiných zahradách nejsou k vidění.
I když jsou jiřiny oblíbené mezi lidmi v naší zemi už více jak 150 let, stejně se najde řada zahrádkářů, kteří si nejsou úplně jistí tím, jak jiřiny pěstovat. A právě těm pojďme poradit.
Jak pěstovat květiny jménem jiřinky?
Jiřiny nebo také zdrobněle jiřinky nevyžadují příliš mnoho péče. Důležitý je pro ně zejména správný čas výsadby. Jsou velice citlivé na mráz, a tak to mějte na paměti. Pokud by mrazík napadl jiřiny, jejich růst by se na nějakou dobu zastavil. Pestrobarevné zahrady byste se tak nemuseli dlouho dočkat.
Hlízy jiřin je dobré sázet do výživné, propustné půdy. Ideální stanoviště je slunné, které bude zároveň chráněné před prudkým větrem a podobnou nepřízní počasí. Hlízy se sází zásadně deset až patnáct centimetrů hluboko. Raději k nim umístěte metrovou tyčku, aby se jiřiny při růstu nezlomily.
Abyste se dočkali brzy krásných květin, je dobré jiřiny hnojit. Dostatek živin podpoří jejich růst i kvetení. Živiny dodávejte v týdenních intervalech od jara až do srpna.
O jiřinách:
Možná si říkáte, že jiřiny jsou typicky českou květinou, když nesou české jméno. Jenže tomu tak není. Tyto krásné pestrobarevné rostliny pochází z Ameriky. Dodnes roste nejvíce druhů ve slunném Mexiku. Do Česka se rostliny dostaly až později. Jejich jméno vzniklo přeložením německého jména “Georgina”.
Foto: Shutterstock.com.