Jílovitá půda a zahradničení. Jde to dohromady a jak se s tím poprat?

Každý bychom na svém pozemku uvítali úrodnou černozem. Jenže když na své zahradě kopnete rýčem do země, škodolibě se na vás směje tak akorát jíl. Dá se vůbec v jílovité půdě důstojně zahradničit? A jak z ní udělat o něco pohostinnější typ půdy?

Proč je jílovitá půda problém?

Jílovitá půda je slehlá, až moc soudržná, málo propustná, málo provzdušněná a studená. Špatně propouští vodu, za mokra je podmáčená, za sucha ztvrdlá. Minerály, které obsahuje, nedokáže dost dobře uvolnit pro rostliny. Obsah organické hmoty v půdě je malý, rozklad pomalý a půdní život omezený. Takže žádný ráj pro zahradníky a pěstitele. Ale i přes tyto nevhodné atributy se dá jílovitá půda o něco vylepšit.  

Jak jílovitou půdu zúrodnit?

Je to práce na několik let, ale vyplatí se. Musíte provzdušňovat, kypřit, na zimu hluboce zrýt. Do půdy je třeba zapracovávat ostrohranný křemičitý písek a organický materiál, nejlépe kompost. Výborně pomáhá také tzv. zelené hnojení. To znamená zasadit rychle rostoucí odolné byliny (hořčice, pohanka, svazenka, jetel nebo kostival). Až rostliny vzrostou, ale ještě předtím, než začnou kvést, takže cca za 2 měsíce, je posečeme a vryjeme je do půdy. Tím se do půdy nastěhují látky a organismy, které jí prospějí. Pokud tolik času nemáte, tak si zavolejte na pomoc těžkou techniku, odeberte půl metru hlíny a nahraďte ji lehčí, lepší půdou.

Foto: Shutterstock

Dřeviny vhodné do jílovité půdy

Douglaska tisolistá, tis, smrk ztepilý, borovice limba, bříza bělokorá, vrba, javor mléč, lípa, trnovník akát, hloh, líska a bez. Všechny tyto dřeviny vám budou poměrně pěkně prosperovat i v ne až tak ideální půdě, třeba té jílovité.

Trvalky vhodné do jílovité půdy

Nemusíme se rozloučit dokonce ani s květinami. Někdy se nemusíme snažit přírodu změnit, stačí s ní souznít. Třapatka zářivá, pomněnkovec velkolistý, bohyška, čemeřice, škornice, hluchavka skvrnitá, kosatec sibiřský, kapraď samec či hvězdnice vám budou zahradu nádherně zdobit, i když budou zasazeny v jílu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Kvetoucizahrada, nkz, Homebydleni, RHS