Zahrada

Jediná lžička domácího hnojiva udělá velké věci. Nahradí 1 kilo hnojiva z obchodu, přitom je účinnější

Ušetřete v dnešní době alespoň trochu peněz tím, že si vyrobíte vlastní hnojivo ze svých zbytků. Je jedno zda pěstujete rostliny doma, na balkoně nebo na zahradě. Tak jak tak, potřebují všechny květiny a rostliny zálivku stejně jako živiny.

Ze začátku je jich v půdě dost, hlavně pokud ji na podzim po sklizni prohnojíte nebo vysadíte hořčici jako rostlinné hnojivo, které se nakonec zaorá. Pokud pěstujete pokojové rostliny, pak při přesazování nebo prvním zasazení mají zhruba na dva měsíce potřebné živiny, ale pak je musíte dodat vy. Věděli jste však, že si můžete kvalitní hnojivo připravit sami a zrovna z toho, co se chystáte právě vyhodit?

1. Hnojivo z posekané trávy

Po častých deštích vám určitě na zahradě povyrostla tráva. Jenže posekané trávy někdy může být příliš velké množství a pokud nechováte třeba králíky, tak nevíte, kam ji dát – na kompost do bio kontejneru? Každopádně ji můžete využít k pokrytí záhonů. Půda bude schopna vsáknout z trávy potřebné živiny a zároveň zadrží vláhu, kterou by jinak slunce vysušilo.

2. Kávový lógr

Ano, opravdu i kávový lógr funguje jako skvělé hnojivo. Ten totiž obsahuje fosfor, dusík a draslík. Stačí pouze vypít kávu a lógr pomalu střádat a dávat na novinový papír k usušení. Usušený materiál nasypte kolem rostlin a jemně zapracujte do země. Venkovní rostliny takto přihnojujte jednou za čtvrt roku!

3. Využijte droždí nejen do buchet a knedlíků

Pelargonie se na droždí vyloženě třesou. Většinou se pěstují na oknech ve velkých obdélníkovitých květináčích, většinou samo zalévacích. Aby bohatě vykvetly a udržely si sílu, vezměte jednu kostku droždí a rozdrobte ji do jednoho litru vody. Směs nechte vykvasit na dobu dvou týdnů a nařeďte ji v podílu 1:3. Hnojivem zalévejte rostliny jednou měsíčně.

Foto: Shutterstock

4. Vaříte rádi brambory?

Voda z uvařených brambor se dá vypít, použít do polévky nebo jako přírodní hnojivo. Brambory při vaření ze sebe uvolňují vitamíny a prospěšné látky, které rostliny mohou využít. Po uvaření ji nechte vychladnout a poté s ní zalijte rostliny, a to klidně po celý týden!

5. Výluh z kopřiv jako výživné hnojivo

Kopřivy využívaly již naše babičky na čaje a k léčení neduhů, ale takový výluh z kopřiv dokáže obohatit půdu o dusík a další látky. Natrhejte listy kopřivy a nařezejte na kousky. Ty zalijte v nádobě 10 litry vody. Směs odstavte na 2 týdny až do ztmavnutí a do doby, než se přestane tvořit pěna. Výluh zřeďte 10 litry a zalévejte jím 1 – 2x týdně.

6. Banánové hnojivo

Banánovou slupku pečlivě omyjte pod vodou, abyste ji zbavili pesticidů. Pak vložte 3-4 kusy slupek do tří litrové nádoby, zalijte je vodou a nechte vše 1 – 3 dny odstát. Nakonec rostliny zalévejte, jak bude potřeba – pokojové i ty venkovní.

Foto: Shutterstock, zdroj: Thespruce

Aktualizace: 3.8.2022 18:43

Jana Kolínková

Sdílet
Autor
Jana Kolínková

Novinky

Jak naložit s posekanou trávou? Využijte ideální metodu a už ji nebudete vyhazovat

Posekaná tráva není problém, ale poklad. Nemusíte ji bezhlavě sypat do bio popelnice a pak… Zobrazit více

19.9.2024

Soused si nařídil kameru přímo na náš dům. Dá se s tím něco dělat?

Sousedské soužití často není jednoduché. Přesahující větve stromů, štěkající pes, nevychované děti, záliba v hlasitých hobby… Zobrazit více

18.9.2024