Pokud máte v plánu rekonstruovat byt či stavět dům, určitě uvažujete nad tím, jak svůj nový domov udělat co nejkrásnější. Do jakého stylu ho ladit, jakými barvami vymalovat jednotlivé místnosti, jaký nábytek pořídit. Pokud se ale jedná o prostor vícepodlažní, nezapomínejte ani na schodiště, které se může stát designovým prvkem určujícím celkový styl a ozdobou vašeho domova. Je to funkční prvek, který ve vhodně zvolené formě dokáže z obyčejného interiéru vytvořit interiér stylový a jedinečný. Jak toho dosáhnout?
Efektní materiály
Materiálem schodišť v moderních luxusních domech bývá často sklo, použité hlavně na zábradlí. To pak působí odlehčeně, skoro až neviditelně, a díky tomu je možné dosáhnout velmi oblíbeného efektu „levitujících” schodů. Pozor si dejte ale na skleněné stupně, které by mohly dělat problém lidem, kteří nemají rádi výšky.
Velmi příjemně působí dřevo, které se hodí hlavně do světlejších interiérů. Spíš než luxusně působí rustikálně a vytváří útulnou atmosféru. Celodřevěná schodiště bývají krásná, ale zajímavý efekt může vytvořit i kombinace materiálů. Dřevo dobře vypadá v kombinaci s betonem nebo například skleněným či kovovým zábradlím.
Výrazná barva
Sytá barva na schodišti nebo některé jeho části může dodat osobitost celé místnosti. Navíc je to efekt, kterého můžete docílit i v případě, pokud nezařizujete dům nový, ale máte v bytě schodiště stávající. Pomocí nátěru či polepů mu můžete dodat barvu dle vlastního výběru. Pokud je váš interiér jinak v neutrálních barvách a v minimalistickém stylu, můžete uvažovat třeba o červené nebo žluté, dobře ale vypadá i černá.
Nezapomínejte na praktičnost
Důležité je při schodišťových kreacích nezapomínat, že jde v první řadě stále o prvek účelový. Absolutní nutností je myslet na bezpečnost, obzvlášť, pokud v bytě bydlí nebo do budoucna bydlet budou malé děti. Madlo musí být umístěno z obou stran schodišťového ramene. To ale neznamená, že to musí být jen obyčejná rovná tyč. Může být provedeno z různých materiálů od klasického dřeva a kovu až po materiály netradiční jako například lano.
Madlo může případně být nahrazeno zdí nebo efektní poloprůhlednou stěnou ze svislých lamel, lan a podobných výplní.
Z praktického hlediska je také třeba řádně promyslet materiál stupňů, na kterém by neměla klouzat noha obutá pouze do ponožky. A vyplatí se uvažovat i nad údržbou. Například skleněná schodiště či zábradlí jsou velmi efektní, ale je na nich vidět jakákoliv špína a šmouha.
Design pro malé prostory
Pokud na podobné kreace nemáte v bytě dostatek místa, nemusíte se bát. I v malých bytech se dá ze schodiště udělat designový kousek.
Prostorově úspornou variantou jsou například točitá schodiště připomínající výstup k vršku tobogánu. Ta mohou být velmi efektní a zabírají jen minimum místa. Pro opravdu malé prostory se využívají i schody mlynářské, které jsou v dřevěném provedení také esteticky velmi zajímavé a ušetří hodně místa.
Z hlediska úspory prostoru je zajímavou možností využití místa pod schodištěm nebo mezi jednotlivými stupni jako úložný prostor. Ten může být čistě praktický a uzavřený, ale pokud ho necháte otevřený a zaplníte ho například knihami, bude vypadat přímo znamenitě.
V případě, že schodiště nestojí v prostoru, ale u stěny, se nabízí možnost využít i tuto stěnu. Budou se zde obzvlášť dobře vyjímat opět knihy, nebo také květiny. Oblíbená je i varianta vytvoření soukromé galerie. Rutinní výstup do patra vám tak pokaždé zpestří rodinné fotografie nebo oblíbené obrazy.
Schodiště je v každém případě prvkem v interiéru prostorově výrazným a tak se nad jeho designem rozhodně vyplatí přemýšlet.
Jaké si vyberete?
Foto: Shutterstock.com.