Jak zaštípnout česnek, aby byla úroda co možná nejlepší. Doporučil zkušený pěstitel

Asi každý pěstitel by chtěl vyzkoušet pěstovat česnek. Ovšem v mnoha případech to vzdá, protože se mu to nedaří. Ovšem přicházíme s radami od zkušeného pěstitele, který poradí, jak správně o česnek během růstu pečovat. Zde je několik tipů, které vám mohou pomoci k úspěšnému vypěstování česneku.

Ideální čas na zaštipování

V první řadě je nutné česnek zasadit. Ideální sadba česneku je od podzimu až do jara. Česnek, který je vysázený na podzim je většinou lepší, než ten, který byl zasazený na jaře. Poté , až česnek trochu vyroste, tak ideálně na začátku června ho zkuste zaštípnout. Je to právě to období, kdy se objevují stvoly od česneku. Výhodou je, že k tomu nepotřebujete nůž. Opravdu stačí je zachytit stvol, který se nachází u země a je umístěn nad vrchními listy. Pozor však na listy, ty nechte zachované.

A proč se to vlastně dělá? Je to hlavně z důvodu, že česnek se snaží dávat veškeré živiny do květenství a nedostatečně vyživuje růst česneku pod zemí. Proto se Vám tak může snadno stát, že česnekové paličky budou pak příliš malé pro sklizeň. A určitě stvoly česneku nevyhazujte. Můžete je využít například do salátů.

Foto: Shutterstock

Vždy zaštipujte a nebojte se toho

Někdo by si řekl, že zaštipování je zbytečné a že nám česnek vyroste kvalitní. Můžete se však v tomto případě dost mýlit. Pokud totiž česnek nebudete správně zaštipovat, tak se může stát, že Vám česnek vydrží mnohem kratší dobu ve skládku. Spousta zkušených pěstitelů tento fakt potvrzuje.

Skladování

Skladování u česneku je také velice důležité. Jestliže se rozhodnete pro sběr úrody, je vhodné česnek umístit nejlépe na stinném a suchém místě. Také je důležité paličky česneku nechávat na místě, kde nebude pršet a nebudou paličky vlhnout. Po sklizení česnek určitě pověste do svazků. Lépe bude tak česnek schnout. Ve svazcích by mělo být umístěno maximálně 10 česneků. Hodně také záleží na velikosti.

Foto: Shutterstock, zdroj: RHS, Gardenersworld