Renovace dřevěných parketových podlah je často velmi náročnou a nákladnou činností. My se dnes s vámi podělíme o prát tipů, které vám při této práci pomohou ušetřit čas i peníze.
Přípravu nepodceňujte
Úvodem všeho musí být vaše důkladné zvážení, zda se do této akce vůbec chcete pouštět. Pomineme-li finanční stránku, která není tolik zásadní, jde hlavně o váš čas, preciznost a trpělivost. Jinak pro vás může být nejlevnější a nejrychlejší řešení pomoc profesionála v oboru. Pokud jste ale pevně odhodláni do toho jít sami, tak je třeba se řádně připravit.
Prvním krokem je nepochybně zevrubná kontrola stavu podlahy před renovací. Je velký rozdíl, pokud je podlaha pouze zašlá, mírně poškrábaná, nebo má na povrchu hrubé vrypy. V některých případech může být totiž renovace neekonomická.
Před samotným broušením parket nedříve odstraníme všechny lišty, kotvení v podlaze, šrouby, hřebíky a jiné. Podlaha musí být co nejvíce čistá. Připravte si také potřeby na lakování podlah, případně tmely (v případě, že budou zapotřebí), vysavač a nejdůležitějšího pomocníka celého programu, brusku na podlahy. Důrazně nedoporučuji brousit parkety ručně, necháte na tom ruce, nervy a z prachu možná i zdraví.
Parkety brousíme podle jejich poškození
Přistoupíme k samotnému broušení. Intenzitu broušení upravíme podle poškození samotné podlahy. Zde je několik bodů, jak postupovat.
- Pokud brousíte poprvé, nechte si řádně předvést obsluhu brusky.
- U mírně poškozené podlahy, stačí pouze přebrousit poškozený lak. V tomto případě není žádoucí, aby se broušení zasáhlo do samotného dřeva. Hloubka broušení by neměla přesáhnout 1 mm.
- U podlah s hlubšími šrámy a vrypy můžeme brousit až do hloubky cca 3 mm. Brousit parkety více než o 3 mm není vhodné, jelikož by to už příliš zasahovalo do hloubky materiálu.
- Brousíme šikmo směrem k vláknům parkety. Broušení opakujeme nejčastěji 3x a vždy začínáme největší hrubostí brusného papíru a po každém opakování vyměňujeme papír za jemnější.
Po broušení vysáváme a lakujeme
Finální části renovace zahrnuje vysávání, lakování, voskování a jiné mravenčí práce. Podlaha před lakováním musí být dokonale čistá a vysátá. Při lakování se držte návodu výrobce, každý lak má své specifické požadavky. Lakujeme po vrstvách, přičemž jednotlivě nanesené vrstvy musí dobře proschnout. Lak necháváme vytvrdnout alespoň 24 hodin. Přelakovanou podlahu naposledy zbrousíme bruskou s nejjemnějším brusným papírem.
Lehčí nábytek můžeme na podlahu pokládat již třetí den po lakování. Těžký nábytek by měl dostat slovo až po týdnu tvrdnutí. Jinak riskujeme poškození nově zrenovovaných parket.
Foto: Shutterstock, zdroj: Flooringfirst, Homebuilding