Jak v domácnosti šetřit planetu. Není to jen o třídění odpadu

Jak v domácnosti šetřit planetu. Není to jen o třídění odpadu

Neustále slýcháme o tom, jak je důležité šetřit planetu a životní prostředí. Stále je kladen větší a větší důraz na snížení spotřeby plastů, které se dostávají až do oceánů. Ve své domácnosti můžeme dnes a denně šetřit přírodu, aniž by nás to stálo mnoho úsilí.  

Je třeba si ještě uvědomit, že mnohé věci, které se rozhodneme udělat pro přírodu a pro ochranu planety či životního prostředí kolem nás, mají pozitivní dopad i na naši peněženku.

Začněte třídit odpad 

To vůbec nejsnazší, co můžeme pro planetu a prostředí kolem nás udělat, je začít třídit odpad. Není to nic, co by nás denně omezovalo nebo co by nás bolelo, je to jenom o zvyku. Naučte se třídit alespoň papír, sklo a plasty.

V současné době se kontejnery na tříděný odpad nachází na každém rohu, nemusíte se s odpadky tahat přes půl města. Proč se tedy k této naprosto snadné a nijak bolestivé činnosti nesklonit a aspoň trochu tak neprospět přírodě, která nás obklopuje? 

Začněte pěstovat vlastní zeleninu 

Chcete pomoct nejen přírodě, ale také sobě? Proč neušetřit za nákup zeleniny a ovoce a nezačít si pěstovat vlastní plodiny, které budou nejen chutnější, ale které budou zároveň plné lásky a péče? Při koupi zeleniny nebo ovoce z obchodů si nikdy nemůžete být jistí tím, co bylo použito při jejich pěstování, jaké postřiky byly aplikovány nebo v jakých podmínkách se potraviny pěstovaly, respektive sklízely nebo dozrávaly.

Foto: Unsplash.com

Mnohé druhy zeleniny či ovoce bývají pěstování ve špatných podmínkách, navíc kvůli větší úrodě bývají káceny stromy nacházející se kolem plantáží a polí. Stromy jsou však pro nás důležité a planeta se bez nich neobejde. Nepodporujte proto tento typ pěstování zeleniny a ovoce a raději si začněte pěstovat svou vlastní zeleninu a své vlastní ovoce.  

Neplastujte 

Jak jsme zmínili na začátku, v poslední době se apeluje především na to, aby lidé přestali používat plasty. I tak můžete ze svého domova prospět okolnímu životnímu prostředí. Místo klasických sáčků používejte látkové, znovu použivatelné sáčky, místo klasických PET lahví volte láhve skleněné nebo kovové. Nekupujte ani zboží v plastových obalech, raději začněte jídlo vařit sami doma a dávat si ho do klasických svačinových krabiček, které mají dlouho životnost. 

Je mnoho způsobů, jak atraktivně nahradit plasty, které jsou jen zbytečným odpadem, který se často povaluje na ulicích a který jen škodí oceánům a nejen jim.

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.