Zahrada

Jak uspořádat správnou zabíjačku

V dřívějších dobách bylo úplně běžné, že se na vesnici zabíjelo prase. Sešla se celá rodina a známí, každý přiložil ruku k dílu a užívala se společenská událost s gurmánským zážitkem. V současnosti už nejsou zabíjačky takový fenomén. Vlivem etických, společenských, kulturních a dalších okolností se počet zabíjaček o dost snížil. V současnosti je trendem upouštět od masa a dávat přednost rostlinným alternativám. Koronavirus k této společenské akci moc nepřispěl a ekonomika také nepřeje. Zabíjačka není úplně jednoduchá událost, kterou zvládne každý doma s běžným vybavením a znalostmi. Proto se zaměříme na to, co vše je potřeba vzít v úvahu při plánování a její realizaci.

Plánování zabíjačky

Při výběru masa je třeba vše si dopředu spočítat. Koupit si prase a vykrmit ho není jen tak – jak legislativně (nahlásit se jako chovatel) tak ekomonicky (v současnosti je vykrmení prasete dost nákladná záležitost). Ale pokud o zabíječce uvažujete, je potřeba si tohle všechno naplánovat.

Pokud nejste řezník nebo si nejste jisti zpracováním masa, určitě si sežeňte nějakého známého řezníka. K zabíjačce bude potřeba také různé vybavení, které asi doma jen tak nemáte.

Vybavení k zabíjačce

Proto, abyste mohli maso hezky zpracovat, potřebujete víc než jen kuchyňské příslušenství, které máte běžně doma. Pokud si pozvete řezníka, určitě bude mít potřebné vybavení s sebou. Připravte si tyto nástroje:

  • Trojnožka s rozporkou – tam bude prasátko viset.
  • Velké nádoby – na zpracování masa budou potřeba velké nádoby, mísy, velké hrnce, lavory aj. Na vaření zabijačkových pochoutek se pak využívá velký kotel – butar. Pod něj se ve velkém přikládá dřevo a vaří se maso na ovar, jitrnice, tlačenky.
  • Dřevěný vál – tady se bude maso zpracovávat
  • Nástroje na zpracování masa – velká naběračka, cedník, zavařovací sklenice, pekáče, nabíječku na jitrnice, mlýnek na maso, spousty koření, kroupy.

Domluvte se s řezníkem, co bude mít on k dispozici a co obstaráte.

Foto: Shutterstock

Jak uvařit kroupy

Kroupy jsou k zabíjačkovým pokrmům nezbytné. Je třeba je správně před zpracováním do vepřových pochoutek připravit. Před jejich použitím je potřeba kroupy propláchnout, aby se zbavily moučné chutě. Potom je necháme přes noc nabobtnat, aby nebyly lepivé. Další den je uvaříme.

Pro černou polévku je vhodné kroupy vařit v osolené vodě. V případě dalšího zapracování do jiných pochoutek je můžeme před vařením ochutit dalším kořením, jako je muškátový květ, tymián, česnek.

Zabíjačkové pochoutky

Z takového prasátka se zpracuje opravdu všechno. Je potřeba si sepsat co vše budeme s masem dělat, abychom na nic nezapomněli a měli připravené všechny ingredience a nástroje na zpracování.

  • Bůček na cibuli – vepřový bůček se servíruje s paprikou a domácím chlebem.
  • Polévka z ovaru – tahle polévka je základ pravé zabíjačky. Tento silný vývar můžeme doplnit i kroupami. Maso z ovaru si potom můžeme dát s křenem, hořčicí a chlebem.
  • Zabíjačkový guláš – do guláše můžete zpracovat různé části masa.
  • Černá polévka – také se jí říká prdelačka. Připravuje se ze silného vývaru, který se celý den vaří a obohacuje se o velkou dávku různého koření.
  • Jelítka a jitrnice – tyhle “zákusky” jsou velkou součástí zabíjačky. Rozdávají se pak i jako výslužky pro hosty. Podávají se s vařeným bramborem a zelím nebo se mohou využít do prejtu.

Foto: Shutterstock, zdroje: Český kutil, Blesk

Aktualizace: 14.7.2022 20:48

Lucie Drahokoupilová

Sdílet
Autor
Lucie Drahokoupilová

Novinky

Na podzim je ideální doba, kdy lze vyhrát nad plevelem

Jaro sice přináší radost z nových rostlin a květin, ale také se s ním pojí… Zobrazit více

9.11.2024

Pokud vám na zahradě rostou houby, pravděpodobně je s ní něco v nepořádku

Procházíte svou zahradou a narážíte na houby? To nemusí nutně znamenat problém, pokud je však… Zobrazit více

8.11.2024