Patříte k vášnivým pěstitelům zeleniny? Vypěstovali jste si letos na podzim hromadu skvělých druhů? Možná jste toho letos vypěstovali až příliš a nejste si jistí tím, co máte udělat s pozdně sklizenou zeleninou. Pozdně sklizená zelenina se dá naštěstí uskladnit. Ale jak?
Mezi pozdně sklizenými druhy nacházíme kořenovou zeleninu, která je v české kuchyni doslova nepostradatelná. Jelikož právě kořenová zelenina letos vyrostla ve velkém množství, poradíme, jak s ní naložit.
Pozdně sklizenou zeleninu uskladňujeme klidně ve sklepě
Pokud se vám podařilo sklidit zeleninu s nepoškozenými kořeny a také bulvami, můžete ji klidně uschovat ve sklepě. Kořeny a bulvy by měly být čisté a suché, ale nikoliv proschlé. Po sklizení a očištění naskládejte pozdně sklizenou zeleninu do beden, poté je zasypte pískem tak, aby byl vidět jen kousíček ze zeleniny. Následovně uložte bedny do sklepa, kde se teplota pohybuje kolem čtyř stupňů.
Teplota ve sklepě je opravdu důležitá, neměla by překročit čtyři stupně. Většině druhů kořenové zeleniny chlad nevadí, naopak ho oceňují. Třeba taková mrkev je chladnomilná, vyhovuje jí teplota těsně nad nulou.
Sklep by však neměl být příliš vlhký, protože ve vlhkém sklepě zelenina vysychá. Abyste zamezili vysychání, občas písek pokropte.
Skladovat lze zeleninu i ve skleníku nebo pařeništi
Samozřejmě nemusíte ke skladování využívat jenom sklepy, ale také můžete skladovat zeleninu také v prázdném skleníku nebo třeba v pařeništi. Ve skleníku se však postarejte o to, aby zelenina trvale nepromrzla. Ideálně tedy zeleninu zakryjte netkanou textilií. S příchodem trvalejších mrazů přidejte další vrstvu netkané textilie.
Nezapomínejte na pravidelné kontroly
Ať už uskladňujete zeleninu nebo ovoce, musíte se na jednotlivé kusy jednou za čas podívat. Díky pravidelné kontroly zjistíte, jestli vám úrodu nenapadly myši nebo třeba plíseň.