Takový malý černý svalnatý krtek je nepříjemný snad pro všechny zahrádkáře. Krtek je chráněný, navíc je velmi odolný a chytrý. Krtci dokážou být také užiteční – živí se drobnými hlodavci, brouky a hmyzem. Dokáže krásně nakypřit půdu vhodnou pro výsadbu rostlin. Ale to samozřejmě nikoho nezajímá, protože jeho nevzhlednými hromádkami dokáže zničit jakoukoliv zahrádku.
Jak tedy krtka vypudit ze svého rostlinného království? Krtci jsou slepí, a proto jsou jeho ostatní smysly mnohem víc zesílené – mají vynikající sluch a čich. Na tyhle smysly je potřeba útočit, aby se krtek přestěhoval někam jinam. Existuje hned několik způsobů.
Rostlinný zápach
Krtka dokáže vypudit hodně silný odér. Nemají rádi vůni naftalínu nebo benzínu. Ale chemické odpuzovače na svojí zahrádce moc používat nechceme, Jde to i přírodní cestou. Z rostlin jim nevoní například cibule řebčíku královského nebo klasická dekorační květina afrikán. Když tyto rostliny vysadíte ve větším množství na zahrádce, měli by se vám krtci vyhnout.
Past na krtka z rybí hlavy
Vyberte si krtinec na vaší zahrádce a jeho odhrabáním najděte skrytou chodbičku. Syrovou rybí hlavu vložte co nejdále do podzemní chodbičky. Pak jí zahrňte půdou a dobře udupejte. Rybí hlava zůstane pod půdou vlhká a jen tak se nevysuší, Odér z ní se pak začne šířit mnohem rychleji a déle. Krtky tento zápach odpuzuje.
Zvukové a vibrační plašiče
Můžete také investovat do zvukových plašičů určených přímo pro krtky. Mimo zvukových se vyrábí také vibrační plašiče, které nastražíte u krtince. Pokud nechcete investovat do těchto zařízení, tak zvyšte zvuky na zahradě. Může jít o častější sekání trávy na zahradě nebo i pořízení psa, který občas zaštěká, nebo krtka dokáže i ulovit. Dají se také vyrobit plašiče z PET lahví. Láhev prořežte a prohněte tak, aby měla tvar větrníku. Na tyčku pověste PET láhev hrdlem dolů a umístěte do blízkostí krtinců. Jak se bude láhev otáčet, vytvoří zvuk i vibrace, které krtci nemají rádi.
Foto: Shutterstock, zdroj: Smithspestmanagement