Jak se správně řežou cihly. Použijte bezprašnou metodu

Většina dnešních lidí se k řezání cihel nikdy v životě nedostane, ale pokud zrovna vy spadáte do vzácné kategorie kutilů, kteří rekonstruují nebo staví sami, máme informace, které byste, než se pustíte do díla, měli vědět.

Kdo je připraven, není překvapen

Řezání cihel sice není raketová věda, ale vyžaduje určitou přípravu, udělejme si takové kratičké BOZP. Pokud jdete řezat cihly, vhodně se oblečte a obujte. Čas od času se může z cihly odštípnout ostrý kousek, který by vám mohl ublížit. Proto obujte plnou obuv a oblečte se do dlouhých kalhot a dlouhého rukávu. Nezapomeňte ani na rukavice. Na oči si nasaďte pracovní brýle a na obličej nahoďte respirátor. Já vím, v době COVIDU jste se zařekli, že si ho dobrovolně už nikdy nenavléknete, ale věřte, že jemný prach, který z cihel létá, vašim dýchacím cestám neprospěje. Pokud ovšem vyzkoušíte bezprašnou metodu, prachu signifikantně ubyde.  

Flexa (úhlová bruska)

Asi nejvhodnější řešení pro hobby stavitele. Do flexy koupíte diamantový kotouč, ideálně určený přímo k řezání cihel. Pokud budete mít přesnou ruku, tak cihly nařežete poměrně prezicně a relativně rychle. Jen se při práci hodně práší.

Foto: Shutterstock

Bezprašný systém pro vodní řezání

Z toho důvodu si můžete ke své úhlové brusce dokoupit bezprašný systém pro vodní řezání. Ten sestává z nádrže na vodu s čerpadlem a bezpečnostní ochranou proti vodě, krytu na řezný kotouč a hadice. Řez s tímto systémem je rychlejší, přesnější, kotouč déle vydrží, a hlavně z cihel nelétá prach.

Ekonomické řešení

Celý tento „vodní“ systém je poměrně drahý, takže pokud nechcete investovat, můžete to udělat hezky postaru. Vy řežte cihly flexou a kolega vám může místo, které právě řežete, mírně polévat vodou. Prach tak výrazně snížíte.

Ocaska

Tzv. ocasová pila, do které můžete dokoupit pláty přímo na cihly, odvede také docela dobrou práci. Mezi hobby stavaři je velmi oblíbená.

Rámová pila s diamantovým kotoučem

To je stroj pro fajnšmekry. Diamantový kotouč nádherně, čistě cihly uřeže pod úhlem od 45°do 90°C. Kotouč se musí chladit, proto je třeba zajistit a vyměňovat vodu. Díky vodě nejen že se kotouč nepřehřívá, ale také cihly téměř vůbec nepráší.

Zdroj: YouTube

Foto: Shutterstock, zdroj: Napady-navody.cz, Prodej-naradi-profi, TheSpruce