Věděli jste, že rok 2024 byl Českým svazem ochránců přírody vyhlášen rokem motýlů? Motýli totiž v posledních 50 letech mizí z přírody. Ochránci přírody chtějí inspirovat k ochraně jak motýlů, tak biotopů, ve kterých žijí. Letos probíhají na různých místech republiky akce, které chtějí dostat informace o motýlech do povědomí lidí. I vy si můžete motýly užívat, pozorovat je a docela snadno i přilákat přímo do vaší zahrady.
Proč motýli mizí?
Kvůli změnám krajiny. Buď je krajina až přespříliš intenzivně obhospodařovaná (zástavba, továrny, firmy, přespříliš udržované parky) nebo naopak absolutně vůbec. Motýl potřebuje přirozené, leč upravené prostředí.
Co by se stalo, kdyby motýli zmizeli?
Motýli opylují rostliny, hlavně ty s dlouhými trubkovitými květy, kam se včely nedostanou. A motýlí housenky jsou potravou pro mnoho živočichů, třeba ptáků. Takže kdyby najednou vymizeli, brutálně to otřese s celým ekosystémem. Jsou prostě nenahraditelní.
Co může udělat každý z nás na své zahradě?
Sekat tak akorát. Pokud sekáte velmi často, hmyz nemá šanci na život. Pokud nesekáte vůbec a máte pocit, že bujná nespoutaná vegetace je to pravé ořechové, také se mýlíte. Ani to není ideální prostředí pro motýli. Je dobré nechávat kvetoucí plochy a potlačovat trávy. Zkrátka vyváženost. Dělat to tak, jak to před lety dělali všichni.
Jak přilákat do zahrady babočky?
Babočka musí mít důvod k vám přiletět. Tím může být nektar z květů, sladká šťáva z přezrálého ovoce nebo míza ovocných stromů. A pak? Kopřivy. Ano, obyčejné kopřivy. Housenky baboček se totiž živí požíráním jejich listů.
Co na zahradě pro motýly vysadit?
Komuli Davidovu (tzv. motýlí keř) a z rostlin motýlům voní a chutná třapatka nachová, levandule, sporýš a další intenzivně vonící květiny.
Foto: Shutterstock, zdroj: Biodiverzita.csop, Hradec.rozhlas