Obezita domácích mazlíčků není v poslední době nic mimořádného. Majitelé by se pro své zvířecí parťáky rozdali a chtějí jim dopřát ty nejvybranější lahůdky. Často ale netuší, že jim přejídáním spíše škodí. Co s tím, pokud zjistíte, že se vaše kočka zakulatila více, než je zdrávo?
Nadváhou trpí každá druhá kočka domácí
Kočka je domácí mazlíček, který se ze svého přirozeného prostředí, kdy se venku musela ohánět, aby sehnala něco k jídlu, častěji za pomoci svých lidských přátel uchyluje do interiéru. V domácnosti nemá kočka tolik možností volného pohybu, ale má často k dispozici neustálý přísun potravy. Riziko nadváhy také stoupá u kastrovaných koček.
Jestli vaše kočka má nebo nemá nadváhu, poznáte většinou na první pohled. Pokud se ale chcete přeci jen přesvědčit, nadváhu prokazuje i pokud nemá kočka rozpoznatelný pas a nejde jí nahmatat žebrat nebo je nahmatáte jen obtížně a přes znatelné tukové polštářky. Nadváha způsobuje i to, že vaše kočka více spí, je podrážděná, pomalá, zadýchává se a má problémy s chůzí. Buclaté kočky jsou možná na první pohled roztomilé, ale nadváha se jim může podepsat na zdraví. Mohou mít problémy s játry, srdcem, klouby nebo s diabetem.
Jak nasadit kočce tu správnou dietu
To, pokud vaše kočka zhubne nebo ne, máte zcela ve svých rukou. Podávejte jí k jídlu pouze kvalitní krmení s vysokým obsahem bílkovin. Vyvarujte se podávání pamlsků nebo je alespoň vyměňte za sušené maso. Vaší kočku také krmte raději méně, ale častěji, ideálně 3x denně, neomezujte krmivo ihned výrazně, její metabolismus by to nemusel dobře zvládnout. Vydržte a nepolevujte, ani když na vás bude upínat své kočičí oči. Postupné hubnutí je nejlepší, optimální je ztráta 1 % z původní hmotnosti týdně. Zkuste také kočce zajistit více pohybu, pořiďte jí více škrabadel či interaktivní her a hrajte si s ní, aby měla důvod se hýbat. Strávíte spolu tak kvalitní čas a užijete si spoustu společné legrace.