Svou zahradu nebo balkon chceme každým rokem zpestřit krásnou květinou, která bude svou barevností zářit do dáli. Mezi pěstiteli rostlin jsou oblíbené zejména begónie nebo muškáty. Nelze ovšem opomenout ani ibišek, který není nijak náročný na pěstování, přesto se s ním budete moct chlubit široko daleko. Tedy pokud vám krásně vykvete.
Právě jeho vykvetení je pro mnohé pěstitele záhadou. Pěstování ibišku je poměrně snadné, ovšem ne vždy se ibišku chce rozkvést. Naštěstí existuje několik tipů, díky kterým můžete zvýšit pravděpodobnost krásného vykvetení.
V Česku najdete ibišek na balkonech a zahradách, v zahraničí i ve volné přírodě
Roste zejména v tropických a také subtropických oblastech, a to takřka po celém světě. Zatímco u nás se setkáte jen s několika málo domestikovanými druhy, v zahraničí existuje ve volné přírodě více jak tři sta druhů této krásně kvetoucí rostliny.
U nás se nejčastěji setkáte s ibiškem čínským, na kterého se ostatně zaměříme i s našimi tipy, jak na rozkvetení ibišku.
Pokud pěstujete ibišek už nějakou dobu, přesto se vám stále neukázaly jeho barevné květy, někde se stala chyba. Chyby bývají nejčastěji v nedostatečném světle nebo v příliš nízké teplotě na jeho stanovišti. Teplota a světlo totiž hrají hlavní roli při jeho rozkvetení.
Jelikož se jedná o teplomilný keř, ke svému spokojenému životu potřebuje dostatek světla. Pokud mu nebude světlo dopřáváno, jeho větvičky budou tenké, velice řídce olistěné a květů se v takovém případě nikdy nedočkáte. Ibišek na květy nebude mít při nedostatečném světle sílu, jelikož se bude za světlem vytahovat. Ideálním stanovištěm je proto třeba okenní parapet nebo právě balkon orientovaný na jih. Při dostatku slunečního záření budou květy krásně rozkvetené i několik hodin během dne.
V souvislosti s dostatkem světla je třeba upozornit na jednu věc, a sice na polední přímé sluneční paprsky, které jsou nejsilnější. Před nimi ibišek skrývejte, aby nedošlo k popálení listů.
Co se týče správné teploty na stanovišti, kde pěstujete ibišek, ideální teplota by se měla pohybovat v rozmezí od dvaceti do pětadvaceti stupňů Celsia. V době, kdy budete ibišek zazimovávat, teplota nesmí klesnout pod dvanáct stupňů.
Nepřehánějte to se zálivkou
Ibišek je rostlina jako každá jiná, tudíž i on potřebuje dostatek zálivky. I v tomto případě ale platí, že se to se zálivkou nesmí přehánět. Ibišek je na zálivku velice citlivý, proto dbejte na to, aby jeho zálivka byla rovnoměrná. Pokud dojde k jeho přelití, dá vám to vědět tak, že svěsí své listy. V tomto období jenom vyčkejte, až se z toho vzpamatuje. To poznáte tak, že listy poté shodí. Pokud byste v přelití pokračovali, ibišek může začít hnít a tím pádem je po rostlině.
K zalévání využívejte odstátou a teplou vodu, nikdy nepoužívejte natočenou studenou vodu. Zejména v chladných měsících je studená voda tabu, na které může ibišek špatně reagovat.
Ibišek je třeba hnojit
Pokud se chcete dočkat krásných květů ibišku, nesmíte zapomínat na hnojení. Ibišek je velice náročnou rostlinou, co se živin týče, a tak mu je dodávejte v pravidelných intervalech. Během jara a léta je třeba dodávat rostlině živiny jednou týdně. Nejvhodnější je tekuté hnojivo, které smícháte se zálivkou. S výběrem hnojiva si nemusíte vůbec lámat hlavu, běžně se totiž prodává hnojivo určené právě pro ibišky.
Foto: Shutterstock.com.