Chcete svou zahradu i na podzim rozzářit nějakou květinou, kterou vám budou sousedé závidět? Co třeba vysázet na své záhony barevnou gauru, která se také někdy označuje jako svíčkovec. Gaura je rostlina, která spadá do příbuzenstva pupalkovitých. Její domovinou je daleká Severní Amerika, ale u nás už kvete poměrně dlouhou dobu. Do českých zahrad se podle dostupných informací dostala před více jak deseti lety a od té doby je nedílnou součástí našich zahrad. Otázkou ale je – jak pěstovat gauru?
Pokud jste si mysleli, že na podzim nebude vaše zahrada zářit různými barvami, pak jste se spletli. Na zahradě vám totiž nyní mohou kvést krásné vřesy, okrasné zelí nebo třeba pestrobarevné astry. A mezi jednotlivými květinami se může nacházet rostlina jménem gaura, což je trvalka milující podzim.
Jak pěstovat gauru?
Jak jsme zmínili, gauru už sázíme do svých záhonů dlouhá léta. Rostlina je vyjímečná tím, že si ji můžete vypěstovat v různých barvách. V zahradnictvích najdete odrůdy čistě bílé, ale také odrůdy temně růžového zbarvení. Dorůst mohou rostliny až do výšky jednoho metru a dvaceti centimetrů, kvést začnou začátkem léta a kvetou až do prvních podzimních mrazíků.
Pro svůj spokojený život potřebují hlavně humózní substrát, který bude dobře zásobený vodou a živinami. V takovém substrátu dokáže rostlina narůst skutečně rychle, zároveň v takovém substrátu doslova neúnavně kvete.
Humózní substrát však platí pro pěstování v terasových nádobách, v případě pěstování na zahradě doporučujeme sázet rostlinu spíše do sušších míst, kde je propustná, ideálně hlinitopísčitá půda. Rostlině však nevadí ani štěrkovitý substrát.
Množení gaury
Pokud se vám rostlina zalíbí natolik, že se rozhodnete ji rozmnožit, udělejte to na konci léta, a to řízkováním. Zakořeněné rostliny však nezapomeňte zazimovat a udržovat je v bezmrazém prostoru. Pokud to nestihnete na konci léta, rozmnožit gauru řízkováním jde také na jaře, kdy se rostlinky navíc velice snadno zakoření.