Divizna patří k rostlinám, které jsou doslova nepřehlédnutelné. Z mnoha záhonů se tyčí na míle daleko. Navíc je pestře žlutá, tudíž nesplyne s okolím. Mnozí lidé ji chtějí mít také na své zahradě – hned vedle barevných jiřin a aster. Nabízí se proto otázka, jak diviznu pěstovat?
Diviznu lze také označit za solitérní květinu, která dokáže zkrášlit nejen celou zahradu, ale také drobnou skalku u vchodových dveří. Málokdo ví, že se jedná ve skutečnosti o léčivou bylinu, se kterou se volně setkáte třeba na skládkách, na rumištích nebo třeba v příkopech či na lesních pasekách.
I když se mnohým lidem může zdát být pěstování divizny těžké, není to skutečně tak. Je jen třeba vědět, jak na to.
Divizna a jak ji pěstovat
Divizna toho k životu mnoho nepotřebuje. Potřebuje jen půdu, která nebude bohatá na živiny. Ideální je půda sušší a dobře propustná, která nebude divizně škodit. Příliš vyživenou půdu divizna nemá moc v lásce. Krásnou vysokou bylinu zasaďte do půdy, která bude dobře připravená. Ideální bude, když ji prokypříte, zbavíte plevele a nakonec i uhladíte.
Pokud se rozhodnete pro pěstování ze semínek, sázejte je do záhonů během dubna, a to hned na povrch půdy. Samozřejmě je možné pěstovat zmíněnou žlutou bylinku i ze sazeniček, ty je vhodné předpěstovat v pařeništi, kde vyklíčí.
Stop hnojení
I když většina bylinek si na hnojení potrpí, divizna je i v tomto směru jiná. Pravdou je, že nepotřebuje vůbec hnojit. Daleko lépe uděláte, pokud ji budete okopávat. Za to vám bude vděčná.
Divizna a její účinky na zdraví
Jelikož se jednou o bylinku v pravém slova smyslu, je třeba zmínit i účinky na zdraví. Kromě toho, že podporuje funkci jater a také sleziny, ulevuje od nachlazení, pomáhá při léčbě revmatických bolestí, také léčí oděrky a mimo jiné léčí i drobná zranění.
Foto: Shutterstock.com.