Pokud jste majitelem zahrady či zahrádkářem, pravděpodobně nevíte, co na začátku jara nejdříve udělat. Během prvních jarních měsíců je tolik věcí, které musíte stihnout, aby vaše zahrada byla opět krásnou. Podle odborníků byste se však měli ze všeho nejdříve pustit do péče o trávník, jelikož ten je dominantou celé zahrady.
Co je třeba udělat nejdříve
Ze všeho nejdříve je třeba začít s vertikutací. Mnozí zahrádkáři nechávají vertikutaci na podzim, vertikutace se však musí provádět ideálně dvakrát do roka a to jak na podzim, tak právě v předjaří. Je však třeba počkat, až se zastaví teplotní výkyvy a teploty se budou stabilně pohybovat nad bodem mrazu.
Vertikutace je jinými slovy provzdušnění trávníku, během kterého dojde k odstranění mechů a plstí z trávníku, které by mohly bránit bezproblémovému růstu a které by mohly být důvodem hniloby. Plstě bývají taktéž velice často důvodem vzniku houbových chorob, jichž se posléze velice špatně zbavujete.
Vertikutace není nic těžkého, s pomocí kvalitního vertikutátoru je to záležitost chvilky. Nože tohoto přístroje ruší zhutněnou vrchní vrstvu půdy a poškozují se tím pádem růžice plevelů, které byste jinak pracně odstraňovali s motykou či rýčem.
Jak správně provádět vertikutaci
Jelikož je vertikutace opravdu potřebná a důležitá, je třeba ji provádět správně. Provádí se zásadně ve dvou na sebe kolmých směrech, někdy se však musí provést opakovaně ve více směrech. Vertikutací dochází k odstranění mechů a plstí z trávníku na povrch. Posléze je tedy nutné pomocí švédských hrábí plsť vyhrabanou na povrch z trávníku odstranit.
Po vertikutaci je třeba trávník pohnojit. Ideální je pomalu rozpustné hnojivo, které bude uvolňovat živiny do trávníku postupně po menších dávkách. Tím se sníží riziko popálení. Bez hnojiva by trávník nerostl tak, jak by růst měl, kromě toho kvalitním hnojivem podpoříte jeho obnovu. Hnojení však s sebou nese jedno břímě, a sice častější sečení. Vůbec první jarní sečení je třeba zvládnout během dubna.
Likvidace plevelů jako krok č. 2
Vertikutace trávníku a jeho následné hnojení jsou velice důležité body na seznamu prací, které je třeba udělat na zahradě z počátku jara. Pokud však chcete mít trávník jako zrovna zasazený, měli byste se pustit také do likvidace plevelů, na něž se při vertikutaci nedostalo. Řeč je zejména o plevelu, který roste kolem obrubníků nebo na okrajích trávníku či u plotů. Pomocníkem vám bude ostrý rýč nebo případně speciální technika, která je k tomuto určená.
Zakryjte nerovnosti
Po zimě trávník není zrovna v dobrém stavu. Mohou se na něm vyskytovat také nerovnosti, které je dobré zapravit. Pokud jsou nerovnosti menší, postačí vám křemičitý písek. Jestliže jsou nerovnosti větší, raději použijte směs písku a trávníkového substrátu. Až dané místo opravíte, dosejte ho trávníkovým osivem.
Po provedených pracích nezapomeňte trávník ještě zalít. V ideálním případě instalujte závlahový systém, díky kterému se nebudete muset starat o pravidelné zalévání trávníku.
Foto: Unsplash.com, Shutterstock.com.