Domácnost

Jak odstraním plíseň ze zdi? Dá se to jednoduše a bez chemie

Plíseň na zdi je noční můrou. Jak se s ní rychle, efektivně a ideálně jednou provždy vypořádat? A jak zařídit, aby se příště našemu příbytku širokým obloukem vyhnula?

Proč a kde se tvoří plísně?

Plísně mají rády teplo, vlhko, hlavně špatně větraná zákoutí. Milují kouty, rohy oken a dveří, překlady, parapety, prahy či plochy za nábytkem. Nepotřebují světlo. Písně se nejčastěji tvoří v domácnostech s vysokou vzdušnou vlhkostí, která klidně může vzniknout jen běžným životem. Žehlení, vaření, sprchování, všechny aktivity, které produkují vodní páru, přispívají ke zvýšení vlhkosti. Plísně samozřejmě vznikají i ze závažnějších důvodů jako je narušený plášť budovy, poškození střechy, špatná hydroizolace nebo zatékání.

Náležitá ochrana. Respirátor a rukavice

Než se pustíte do boje s plísní, dobře se vybavte, protože nepřítel je velice nebezpečný, i když ho nevidíme. Z plísní se totiž mohou vzduchem šířit jejich spóry, a ty jsou pro lidský organismus nebezpečné. Proto použijte roušku nebo ještě lépe respirátor, pracovní rukavice a také oblečení s dlouhým rukávem a dlouhými nohavicemi.

Když je plíseň menší

Stačí zpravidla nastříkat prostředkem proti plísním, nechat působit, nechat stéct, utřít, vyvětrat a je hotovo. To ovšem může být dočasné řešení, protože plíseň se může znovu objevit.

Zákeřné plísně

Chcete-li se plísní zbavit jednou provždy, postříkejte místo Savem nebo speciální dezinfekcí, přípravek nechte 3 hodiny působit. Poté mechanicky škrabkou nebo špachtlí plíseň oškrabte, klidně až na cihlu, podle potřeby. Bude-li třeba znovu použijte dezinfekci. Zeď postříkejte Savem a natřete penetrací. Až budete malovat, do poslední vrstvy přimíchejte přípravek určený k preventivní ochraně proti plísním.

Foto: Shutterstock

Ošetření plísní bez použití chemie

Kdo brojí proti chemii, může klidně vyzkoušet babské rady, koneckonců naši předkové Savo neměli a taky žili.

  • Alkohol. Použijte co nejčistší destilát. Odstraní plíseň nejen z povrchu, ale také její podhoubí.
  • Bílý ocet. Nalijte neředěný bílý destilovaný ocet do rozprašovače a postříkejte jím inkriminované místo. Nechte pár hodin působit, poté vysušte nebo otřete.
  • Soda. Lžičku sody rozmíchejte ve sklenici vody, roztok přelijte do rozprašovače. Protřepejte a nastříkejte na plíseň. Nechte 10–15 minut působit a poté plíseň odstraňte pomocí houbičky nebo kartáčku. Po uschnutí můžete postup raději několikrát zopakovat.
  • Tea tree olej. Rozmíchejte lžičku tea tree oleje ve sklenici vody, nalijte do rozprašovače. Protřepejte a nastříkejte.

Jak plísním předcházet?

Větrat, větrat, větrat. A to v každém ročním období. Na podzim a v zimě můžete krátce, ale zato intenzivně. Pokud nemáte v koupelně okno, tak používejte ventilátor.  Soustřeďte se také na optimální vlhkost, ta by se měla pohybovat v rozmezí 45-55 %. Při vaření používejte digestoř, nábytek nemějte úplně naražený na zdi. Pokud možno, sušte prádlo v sušičce.

Foto: Shutterstock, zdroj: Odstraneniplisne, Napady-navody, Maliri-nateraci, Maids, GreenGeniewny

Aktualizace: 6.10.2024 10:08

Hana Bordovská

Novinky

Broušení nožů nemusí být zdlouhavé. Ponořte je do vody se solí

Ne nadarmo se říká, že tupým nožem se člověk pořeže spíš než ostrým. A navíc… Zobrazit více

5.10.2024

Rozpoznejte pravé zlato od padělku. Použijte nit s vodou a magnet, podvodníci nebudou mít šanci

Nejčastěji se to stává na dovolených v zahraničí nebo na tržnici. Prodavač se dušuje na svou… Zobrazit více

4.10.2024