Bioplyn samovolně vzniká na řadě míst jako jsou třeba skládky, bažiny nebo dokonce trávicí soustavy zvířat. Přitom ho ale lze efektivně využívat. Ať už poslouží k výrobě elektrické energie, vytápění obytných prostor nebo jako obnovitelná náhrada zemního plynu, rozhodně se bioplyn neztratí. Je ale možné ho vyrábět, a hlavně využívat v domácích podmínkách?
Na co si dát u bioplynové stanice pozor
Pokud se pro domácí výrobu bioplynu skutečně rozhodnete, měli byste rozhodně investovat do spolehlivého a odborného projektu. Na internetu sice najdete i různé rady a tipy, jak si sestrojíte bioplynovou stanici úplně sami, tohle řešení však není z těch nejbezpečnějších a nejvýhodnějších.
Odborníci na technologii bioplynových stanic vám vypracují jednoduchý projekt. Celkové zařízení vás pak vyjde na několik desítek tisíc korun. Postupem času se vám však tato investice vrátí klidně i několikrát.
Jak bioplynová stanice funguje
Hlavní součástí stanice je bioreaktor, do kterého vkládáte palivo. To může být například různý bioodpad z kuchyně nebo hnůj z chovu dobytka. Tento reaktor sestává z velké nádrže, do které nemá přístup vzduch.
Poté se začne z paliva vytvářet metan, oxid uhličitý a sirovodík. Plyn se následně přesune do další nádrže, kde je uskladněn až do jeho využití. Použité palivo se poté odstraní a lze ho využít jako skvělé hnojivo pro zahradu nebo pole.
Na co všechno lze bioplyn využít?
Bioplyn lze využívat podobně jako klasický zemní plyn. Můžeme s ním vytápět dům a lze na něm také vařit. Po vyčištění je také možné ho dodávat do sítě zemního plynu, kde se oba plyny smíchají.
Produkt z vaší domácí bioplynové stanice můžete používat přímo v domácnosti, a značně tak ušetřit. Pro představu lze uvést výsledek měření, že z 6 kg bioodpadu lze produkovat plyn na 2 hodiny vaření. Pokud tedy máte dostatek domácího bioodpadu, můžete o zřízení „bioplynky“ popřemýšlet. Pravděpodobně by se vám to vyplatilo.
Foto: Shutterstock, zdroj: gasum, motherearthnews