Špinavá pánev znamená noční můru, mluvíme-li o mytí nádobí. Přitom se na pánvi připravuje nespočet pokrmů a jejímu použití se zkrátka nevyhneme. Jak se zbavit nevzhledných skvrn na vnější straně pánve? A jak dokonale vyčistit i její zbytek? To vše se dozvíte v následujícím textu.
Kdy jsme poprvé sáhli po pánvi?
Čištění pánví stále představuje určitou alchymii. Přitom jejich používání sahá několik století do minulosti. V dějinách Evropy lze poprvé hovořit o pánvi na přelomu 10. a 11. století. Tenkrát se jednalo o litinový výrobek, který ihned slavil velký úspěch.
Ve zbytku světa však tento vynález objevili mnohem dříve než Evropané. První zmínky o pánvi totiž pocházejí už z dob Mezopotámie a starověkého Egypta. Za tu dobu se samozřejmě mnohé změnilo. Litinu vystřídal hliník, nerez, ocel, teflon nebo v neposlední řadě titan.
Čištění dnešních pánví
V dnešní době najdeme mezi těmi nejlepšími kuchyňskými produkty pánve z titanu. Díky svému materiálu jsou odolné, nepřilnavé a nevypouští závadné látky jako například teflon. Ten samozřejmě není výrazně nebezpečny, ale při vysokém zahřátí skutečně může vypouštět toxiny. S umýváním těchto supermoderních pánví tak přílišný problém nebývá. Jak si ale poradit s klasikou z oceli?
Umyjte ocelovou pánev během chvilky
Pokud stále rádi používáte ocelové pánve, určitě víte, jaký problém nastává s jejich čištěním. Proto si zavolejte na pomoc sůl. Připálené jídlo? Žádný problém. Nejdříve pánvičku nahřejte a poté ji posypte obyčejnou solí. Pomocí houbičky pak umyjte celý povrch a uvidíte na vlastní oči, jak to půjde skoro samo.
Čištění pánví už nemusí znamenat dlouhé chvíle plné stresu a naštvání. Jednoduchý trik se solí vás ihned zbaví všech připálenin. Vám tak zbyde čas na zábavnější věci a vaše pánve budou zářit jako nové!
Foto: Shutterstock, zdroj: CountryLiving, RealHomes