Napojit nový beton na starý není tak úplně úkol pro amatéry. Chce to určité znalosti a zkušenosti, zkrátka vědět, jak na to. My vám to prozradíme.
Proč věnovat napojení nového betonu na starý takovou pozornost?
Někdy nastane situace, kdy se betonuje nadvakrát. Ať už kvůli špatnému odhadu množství betonu, potřebě přistavět nebo přerušení betonování z důvodu nepříznivého počasí. Pokud nový beton nenapojíme správně, beton může a zřejmě i bude praskat. Kvůli mechanismu statiky, působení povětrnostních vlivů a činnosti vlhkosti. A to nechceme.
Příprava starého betonu
Nezapomeňte nejprve připravit starý beton. Navlhčete jej, to znamená mírně pokropte vodou. Není na škodu ho také obrousit tak, aby se povrch zdrsnil a lépe tak přilehl k nové vrstvě betonu. Někteří kutilové ještě penetrují a natírají flexibilním lepidlem.
Jak nový beton napojit?
Pokud betonujete vertikálně (sloupky k plotu nebo zídky), tak není nic jednoduššího než do betonu vyvrtat hluboké tenké díry, do kterých zastrčíte roxory (zdrsněné kovové tyče). Ty pak oblijete další vrstvou betonu, ať už si novou část obedníte třeba dřevem nebo využijete ztracené bednění. Takto spojený beton jen tak něco nerozhází. Jen nechte pořádně zaschnout a betonujte v ideálním počasí.
Dobetonování podlahy
Betonujete-li podlahu, musíte také vyřezat drážky. Do nich zavedete roxory, které následně zohnete do tvaru písmene L. Tím se nový a starý beton lépe propojí.
Další možností jsou tzv. kari sítě, které položíte na nový i starý beton, a ještě celé jednou přebetonujete. Zkrátka dva betony spolu musí mechanicky držet.
Hlavně v klidu
Pokud nestavíte přehradu nebo mrakodrap, nemusíte si dělat přehnané starosti. Práci proveďte co nejlépe a nejzodpovědněji dokážete, a uvidíte, že beton si dá říct.
Foto: Shutterstock, zdroj: Kutilskaporadna, Extrainspirace, Poradte,