Pokud nechcete manipulovat s hlínou a v domácnosti s dětmi nebo domácími mazlíčky riskovat znečištění, je tady hydroponie neboli efektivní způsob pěstování rostlin v živném roztoku. Tento druh pěstování je oblíbený především u zeleniny nebo u bylinek, ale postupně si získává popularitu i u klasických pokojových rostlin.
I bez hlíny to jde
Hydroponie není ničím náročným a je pro různé druhy rostlin běžně používána. Základem je, aby se pokojové květiny udržely ve stabilní poloze – k tomu se používá neutrální substrát jako keramzit, jenž dobře nasákne vodou, nebo upevňovací držáky. Do vody se pak přidávají hnojiva, aby vznikl živný roztok. Pokud chcete tento jednoduchý a zajímavý způsob pěstování vyzkoušet, získáte díky němu mnoho výhod v porovnání s používáním klasické hlíny:
- neznečistíte si zeminou v případě nehody interiér
- není nutné pravidelné zalévání – můžete cestovat bez ohledu na květiny
- zamezuje vzniku plísní a osvědčuje se v bytech alergiků
- některé rostliny rostou rychleji
Co budeme pro hydroponii potřebovat?
Kromě rostliny a popřípadě neutrálního substrátu, do kterého bude umístěna, je další dobrou pomůckou určitě i vodoznak neboli hladinoměr. Ten skvěle doplňuje květináč určený pro hydroponii, který má v sobě otvor právě pro toto příslušenství. Použít však můžeme jakýkoliv jiný květináč, který nekoroduje.
Specifika pěstování u některých rostlin
U dřevin a palem jako je například dracéna nebo juka udržujeme hladinu vody v menším množství. Stejně tak jako u drobných rostlinek, které ukládáme na okenní parapet k topení – vláhu přidáváme jen spíše v malém množství a častěji. Celkově pak platí, že rostliny „zakořeněné“ v hydroponním systému jsou náchylnější vůči chladu a proto je nezaléváme nikdy studenou vodou, což ostatně není doporučováno ani pro ty, které mají v květináčích zem.
Foto: Shutterstock.com.