Horkou pánev nikdy nemyjte. Rychle ji totiž zničíte

Taky chcete mít po obědě honem rychle uklizeno, takže rozpálené pánve řešíte hezky radikálně? Nalít na ně ledovou vodu, předmýt a hurá do dřezu nebo do myčky? Rozumím, není nic lákavějšího než mít čistou kuchyňskou linku co nejrychleji, ale mám pro vás špatnou zprávu. Litím studené vody na ještě horké pánve je můžeme poškodit nebo alespoň výrazně zkrátit jejich životnost.

Tepelný šok. Seznamte se.

Každý kov se při zahřívání roztahuje a při chlazení smršťuje. Minimálně, okem neznatelně, ale přece. Platí to i pro nerezovou ocel nebo hliník, zkrátka pro materiály, ze kterých jsou vyrobeny hrnce a pánve. Toto pozvolné roztahování a smršťování je v pořádku. Horší je, když zařídíme náhlou změnu teploty, třeba právě tím, že na rozpálenou pánev nalijeme studenou vodu, tedy způsobíme tepelný šok. Kov se ochladí příliš rychle a materiál, ze kterého je pánev vyrobena, se začne smršťovat.

Foto: Shutterstock

Co se pánvi stane?

Dnes máme pánve z takového materiálu, že většinou nehrozí, že by se skutečně fyzicky pokroutila, i když jste možná už zaznamenali, že má vaše pánev např. vypouklé dno. Každopádně mnohem nebezpečnější může být narušení struktury hrnce, které zapříčiní zhoršení jeho vlastností, vylučování nebezpečných látek nebo pozvolné ničení. Často se stane, že se naruší povrchová úprava pánve, což například u teflonu může být dokonce i zdraví nebezpečné. Obzvláště opatrní byste měli být u pánví s nepřilnavým povrchem nebo pánví vyrobených z kameniny, ty jsou nejvíce náchylné na teplotní šok.

Jak bezpečně ochladit horkou pánev?

Jednoduše. Nechat vychladnout při pokojové teplotě. Pokud vám zavazí na sporáku, můžete ji umístit na podložku nebo prkénko někam jinam na kuchyňskou linku. Jakmile pánve vychladnou, můžete je odmočit ve vodě a následně umýt.

Foto: Shutterstock, zdroj: Tasteofhome, Huffpost