Domácnost

Hodně lidí ignoruje tato pravidla a jejich nádobí je pak špatně umyté a myčka brzy rozbitá

Myčku nádobí vlastní většina domácností. Ušetří mnoho času, spotřebuje se méně vody a tedy i ušetříme finance. Tento spotřebič je každý den v permanenci. Proto bychom neměli zapomínat na několik pravidel. Díky nim prodloužíme životnost myčky a předejdeme možným poruchám.

Jak vkládat nádobí do myčky?

Myčka má svá pravidla, jak vkládat nádobí do myčky. Díky tomu zajistíme, že je nádobí správně umyté. Do horní části patří křehké nádobí, jako jsou hrnky a sklo. Hrnce a talíře se dávají do spodní části. Pro příbory máte v myčce určen přímo speciální koš nebo rošt.

Nádobí by se mělo skládat směrem k sobě a nemělo by se vzájemně dotýkat. Čistící ramena v myčce musí mít natolik prostoru, aby mohly bez problémů pouštět proud vody do obou pater myčky. Jen tak budete mít jistotu, že nádobí vytáhnete z myčky čisté. Myčku tedy nepřeplňujte za každou cenu a dbejte na správné rozložení nádobí.

Odstraňte zbytky jídla

Z nádobí vždy odstraňte veškeré zbytky jídla – patří do odpadkového koše. Čím více mastnoty a různých zbytků, tím více se zanáší filtr myčky a tím hůře se nádobí umyje. Někdo nádobí dokonce předtím než jej vloží do myčky rychle opláchne vodou.

Jednou za týden se postarejte o čistý filtr a propláchněte ho vodou. Pokud je hodně znečištěný vyčistěte jej i prostředkem na mytí nádobí, který si poradí i s mastnotou.

Dbejte na čistotu myčky

Myčka vám sice krásně umyje nádobí, ale i myčka samotná potřebuje jedou za čas vyčistit. Jednou týdně se postarejte o vyčištění filtru. Potom stačí jednou za měsíc použít tabletu nebo kapsli na čištění myčky přímo k tomu určené. Nebo můžete použít domácí čističe, díky kterým myčku šetrně vyčistíte.

Nezapomínejte také na vyčištění samotného prostoru myčky a jednotlivých trubic a trysek.

Foto: Shutterstock

Pozor na vodní kámen

Pokud máte doma tvrdou vodu, musíte se o všechny vaše spotřebiče více starat, abyste prodloužili jejich životnost. V případě myčky můžete při každém cyklu používat sůl do myčky, která pečuje o nádobí a zároveň zabraňuje usazování vodního kamene v myčce.

Pokud už je vodní kámen v myčce usazen, pořiďte si tekutý odstraňovač vodního kamene. Použijte jej, když je myčka prázdná. Nalijte do myčky a spusťte mycí program. Až myčka dosáhne nastavené teploty, na půl hodinky přerušte cyklus. Odstraňovač začne lépe působit, po půl hodině mycí cyklus dokončete.

Foto: Shutterstock, zdroj: Choice, Consumerreports

Aktualizace: 28.9.2022 12:22

Lucie Drahokoupilová

Novinky

Jak naložit s posekanou trávou? Využijte ideální metodu a už ji nebudete vyhazovat

Posekaná tráva není problém, ale poklad. Nemusíte ji bezhlavě sypat do bio popelnice a pak… Zobrazit více

19.9.2024

Soused si nařídil kameru přímo na náš dům. Dá se s tím něco dělat?

Sousedské soužití často není jednoduché. Přesahující větve stromů, štěkající pes, nevychované děti, záliba v hlasitých hobby… Zobrazit více

18.9.2024